Koruna může brzy posílit. Intervence lze skončit kdykoliv po začátku dubna, říká Rusnok

Janis Aliapulios ČTK Ekonomika Janis Aliapulios, ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 30. 3. 2017 15:30
Režim devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro zatím nekončí. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB na dnešním zasedání. Analytici většinou čekají, že rada ukončí "kurzový závazek" během dubna. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že konec intervencí může nastat kdykoliv od dubna.
Víc už napovídat nebudeme. (vpravo Jiří Rusnok, guvernér ČNB)
Víc už napovídat nebudeme. (vpravo Jiří Rusnok, guvernér ČNB) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň nechala úrokové sazby na minimech. Informoval o tom dnes mluvčí centrální banky Marek Zeman.

Režim devizových intervencí trvá přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. S koncem března vyprší takzvaný tvrdý závazek centrální banky - tedy slib, že před koncem prvního čtvrtletí nepřestane měnu uměle oslabovat.

Konec režimu devizových intervencí může nastat kdykoliv po konci takzvaného tvrdého závazku, tedy od dubna, uvedl na odpolední tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce "kurzového závazku".

"Během několika málo hodin skončí takzvaný tvrdý závazek. Jeho uplynutím už bude na nás, jak s kurzovým závazkem naložit a v jakém časovém horizontu. Nyní už nemáme žádnou indikaci a nebudeme komunikovat žádné pravděpodobnostní zóny a scénáře. Jednoduše řečeno, konec intervencí může nastat kdykoli po uplynutí tvrdého závazku," řekl Rusnok.

Potvrdil, že do hodiny poté, co ČNB rozhodnutí o ukončení intervencí učiní, o něm bude informovat veřejnost.

"Dnešní tisková konference naznačuje, že konec kurzového závazku může přijít skutečně velmi brzo," reagoval hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Inflace musí zůstat nad dvěma procenty

O ukončení intervencí dnes bankovní rada podle guvernéra nehlasovala, nicméně o jeho načasování její členové diskutovali. Základní podmínkou pro ukončení kurzového závazku podle Rusnoka zůstává udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2018, což je nyní časový horizont, na který ČNB svojí měnovou politikou cílí.

Guvernér zároveň okomentoval zrychlující inflaci, která v únoru dosáhla 2,5 procenta a překonala tak prognózu ČNB o čtyři desetiny procentního bodu. "Krátkodobý nárůst inflace nad cíl jsme předpokládali již při samotném zavedení kurzového závazku v roce 2013, předvídala ho i stávající prognóza. Oproti očekávání k němu ale došlo o něco dříve a ve větší míře," řekl Rusnok.

Bankovní rada na počátku února uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Skončí to už v dubnu, čekají analytici

Analytici většinou očekávají, že rada ukončí režim intervencí během dubna. "Podle našeho očekávání dojde k odstranění závazku v následujících šesti týdnech, když jako nejzazší možnost předpokládáme pravidelné měnově politické zasedání 4. května," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Přestože je podle něj takzvaný tvrdý závazek ČNB u konce, neočekává, že se něco změní na rétorice národní banky. "Nezbývá jí totiž nic jiného. Odložení pravděpodobného exitu by nepůsobilo důvěryhodně, zatímco očekávání dřívějšího exitu by nalákalo další spekulativní kapitál," upozornil.

Investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka očekává konec kurzového závazku v průběhu druhého čtvrtletí, pravděpodobně během obchodního dne. "Je možné, že ČNB bude vyčkávat na další data z ekonomiky jako například inflaci 10. dubna a také na úpravu prognózy. Stejně tak je možné, že v bankovní radě převáží názor, že už není na co čekat a exit přijde v řádu několika málo dnů," uvedl.

Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 korun za euro". Takovému posílení ČNB brání prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechává kurz pohybovat podle nabídky a poptávky trhu.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

Analytici odhadují, že bankovní rada ČNB by mohla intervence ukončit v dubnu. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka budou následující týdny plné nejistoty, kdy přijde okamžik ukončení kurzového závazku. "Podmínky pro konec intervencí už jsou splněny, nyní půjde především o strategii vůči devizovému trhu," uvedl již dříve.

V první reakci koruna oslabila

Koruna v reakci na dnešní rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila až na 27,20 koruny za euro - nejníže od loňského června. "Důvodem je zřejmě prodej korun spekulanty, kteří čekali konec intervencí již dnes," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

"Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, zřejmě své koruny prodávají zpět do eur, což vede ke ztrátám české měny. Držet koruny a vyčkávat na další kroky ČNB je totiž pro zahraniční investory velmi nákladné," uvedl Dřímal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy