Interspar se může změnit na Albert, část obchodů musí prodat

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2014 10:30
Společnost Ahold, která supermarkety a hypermarkety Albert provozuje, se po převzetí konkurenta stane jedničkou na českém trhu.
Supermarket Albert
Supermarket Albert | Foto: Albert

Brno - Nizozemská společnost Ahold, která provozuje obchody Albert, může koupit prodejny Interspar. Rozhodl o tom antimonopolní úřad.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj ale uvedl, že v některých regionech musí Ahold své prodejny prodat. Důvodem je zachování hospodářské soutěže.

Kromě čtrnácti supermarketů a 36 hypermarketů skupiny Spar ovládne Ahold i společnost Imobili, která se zabývá pronájmem nemovitostí a komerčními službami téměř výhradně pro Spar. Ahold se díky této transakci stane jedničkou českého trhu, už teď v Česku provozuje 228 supermarketů a 56 hypermarketů Albert.

Ztrátový Interspar odchází

"Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, Ahold bude oprávněn přistoupit k vypořádání transakce. Ahold očekává, že k vypořádání transakce dojde ve druhé polovině tohoto roku," uvedla mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

Do získaných prodejen chce Ahold v počátku investovat 1,35 miliardy korun. Cena za odkoupení prodejen, které byly v Česku ztrátové, činí 5,2 miliardy korun.

Rakouská firma, která prodejny Interspar provozovala, se chce nyní soustředit na udržení výhodné pozice v Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Některé obchody prodejte

Úřad posuzoval dopad na hospodářskou soutěž v oblasti provozu hypermarketů, supermarketů a diskontních prodejen na území republiky a jednotlivých okresů a měst, kde se činnost Aholdu a Sparu překrývá.

"V první fázi úřad dospěl k závěru, že předmětné spojení vzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže ve čtyřech městech, kde se činnost soutěžitelů překrývá a jejich společný tržní podíl výrazně přesahuje čtyřicet procent," uvedl Rafaj.

Ahold však při řízení předložil záměr odprodat prodejny v dotčených městech. Tento závazek úřad vyhodnotil jako dostatečný pro zachování hospodářské soutěže.

"O která města jde, zveřejní Antimonopolní úřad poté, co bude rozhodnutí pravomocné," dodává Urbánková. Pokud se neobjeví nějaké závažné připomínky, tak by to podle ní mělo být zhruba za patnáct dní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy