Evropský soud potvrdil rekordní pokutu pro Intel

ČTK ČTK
12. 6. 2014 15:03
Pokuta za omezování konkurence je dosud největší, jakou kdy Evropská komise uložila jedinému podniku.
Firma bude muset v zaplatit pokutu v přepočtu 29 miliard korun.
Firma bude muset v zaplatit pokutu v přepočtu 29 miliard korun. | Foto: Intel

Lucemburk - Evropský soud dnes potvrdil pokutu 1,06 miliardy eur (29 miliard korun), kterou od Evropské komise před pěti lety dostal americký čipový gigant Intel za údajné omezování konkurence.

Tato pokuta je dosud největší, jakou kdy Komise uložila jedinému podniku.

"Tribunál potvrzuje pokutu 1,06 miliardy eur uloženou Intelu za zneužití svého dominantního postavení na trhu" s čipy nesoucími označení x86 CPU, uvedli dnes podle agentury Reuters soudci lucemburského Tribunálu, který je coby součást Soudního dvora EU druhým nejvyšším soudem v Evropské unii.

Evropská komise ve svém rozhodnutí z roku 2009 uvedla, že Intel se pokusil nezákonně vytlačit rivala AMD, když výrobcům počítačů Dell, Hewlett-Packard, NEC a Lenovo poskytoval slevy na nákup počítačových čipů Intelu. Intel se v témže roce odvolal k lucemburskému soudu. Uvedl tehdy, že Komise některá fakta špatně interpretovala a jiná ignorovala.

Soud pak konstatoval, že Komise právně dostačujícím způsobem prokázala, že se Intel snažil skrýt "protisoutěžní povahu svých praktik" a prováděl "dlouhodobou celkovou strategii s cílem zabránit přístupu" AMD k prodejním kanálům, které jsou "ze strategického hlediska nejvýznamnější".

Pokuta mohla být mnohem vyšší

Komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže, podle Tribunálu nebyla moc přísná. Pokuta totiž odpovídala 4,15 procenta obratu Intelu za rok 2008. Maximum však bylo deset procent.

Brusel po nejvyšším možném finančním postihu sahá zřídka. Pokuty se ale zvyšují, což mnoha firmám dělá starosti, poznamenala agentura Reuters.

Intel může podat k Soudnímu dvoru kasační opravný prostředek, který se však smí týkat jen právních otázek. Firma sdělila, že ji rozhodnutí Tribunálu zklamalo. Verdikt prozkoumá. Zda s případem půjde dál, ale neřekla.

Podle Martiny Maierové z právnické společnosti McDermott Will & Emery rozhodnutí soudu naznačuje, že pro společnosti obviněné z protitržního chování může být lepší dohodnout se na urovnání než dál bojovat. První cestou se v nedávné době rozhodly jít například Samsung nebo Google, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy