Instituce převedou na majetkový úřad přes šest tisíc nemovitostí. Úřad rozhodne o jejich budoucnosti

ČTK ČTK
18. 7. 2018 16:00
Státní instituce na majetkový úřad převedou 6690 nemovitostí. Úřad pro zastupování státu poté rozhodne, zda stavbu využije, pronajme, nebo prodá.
Budova Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Rašínově náměstí v Praze.
Budova Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Rašínově náměstí v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Státní instituce plánují v nejbližších letech převést na Úřad pro zastupování státu ve věch majetkových (ÚZSVM) 6690 nemovitostí. Z toho je zhruba 650 staveb.

Patnáct nemovitostí jsou označeny jako potřebný majetek, zbytek jako nepotřebný. Informoval o tom dnes úřad. V letošním roce plánují instituce na ÚZSVM převést 3855 nemovitostí, v příštím roce 1683 nemovitostí. Převody by měly skončit v roce 2025.

Majetkový úřad do konce března převzal od státních institucí 3016 nemovitostí. Převod nepotřebných státních nemovitostí na úřad uzákonila novela zákona o majetku státu účinná od března 2016. Inventura nemovitostí již dříve odhalila, že existuje celkem 23 319 nepotřebných státních nemovitostí. Z toho by mělo být na ÚZSVM převedeno 16 700 objektů.

Nejvíce nemovitostí získá ÚZSVM od Ředitelství silnic a dálnic, celkem 4627. Ministerstvo zemědělství by mělo převést 1263 nemovitostí a Fakultní nemocnice Ostrava 114 nemovitostí. Mezi subjekty, které budou na úřad převádět nepotřebné nemovitosti, jsou i dva podniky v likvidaci. Jde o Východočeské energetické závody v likvidaci a Silnice, státní podnik Plzeň v likvidaci.

Ministerstvo obrany určilo k převodu například řadu pozemků a také studnu v obci Poleň. Od ministerstva zemědělství má úřad získat rekreační zařízení Horní Pěna, rekreační chatu Skála či garáže v Táboře. Jiné rekreační středisko, ve Stráži nad Nežárkou, plánuje do rukou ÚZSVM převést Národní institut pro další vzdělávání.

Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly po zemřelých bez dědiců. Loni ÚZSVM zvýšil příjmy meziročně o 51 procent na 1,75 miliardy korun. Výdaje meziročně stouply o čtyři procenta na 1,47 miliardy korun. Úřad také zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy