Inspektoři nevpustili do Česka zásilku 30 000 dávek čajů z Číny. Obsahovaly pesticidy

ČTK ČTK
2. 8. 2019 16:58
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustila na vnitřní trh Česka, respektive Evropské unie, zásilku čaje z Číny. Odebrané vzorky překračovaly povolené limity u dvou typů pesticidů, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. V zadržené zásilce bylo asi 31 200 dávek čaje.

Nevyhověly dvě šarže, šlo o čaje s názvy "Fujian Green Tea Snail" a "Guangdong Mi Lan Xiang H-M". U vzorku prvního z čajů prokázala analýza přítomnost pesticidu buprofezin v množství 0,21 miligramu na kilogram, limit je 0,05 mg/kg. A také přítomnost pesticidu tolfenpyrad v množství 0,51 mg/kg, kdy stanovený limit je 0,01 mg/kg.

U vzorku druhého čaje analýza odhalila pesticid buprofezin v množství 0,39 miligramu na kilogram a tolfenpyrad v množství 0,96 mg/kg.

"Z těch šarží z odebraného vzorku, u kterých byla prokázána nadlimitní přítomnost pesticidů, šlo asi o 6400 dávek čaje. Zadržená byla ale celá zásilka, tedy asi 31 200 dávek," řekl Kopřiva.

Dovozcem obou šarží do Česka je společnost AMANA. "Vzhledem k nedodržení limitů pro přítomnost pesticidů rozhodli inspektoři SZPI o nevpuštění zásilky do vnitřního trhu EU a nedošlo tak k ohrožení zdraví spotřebitelů," uvedl mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy