Inspektoři našli v rozinkách Dr.Ensa zakázaný minerální olej. Nejezte je, varují

ČTK ČTK
21. 7. 2022 10:21
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v jedné šarži rozinek značky Dr. Ensa slovenského výrobce Encinger SK zakázaný minerální olej. Výrobek nařídili stáhnout z trhu, lidé by tyto rozinky neměli jíst.
Rozinky, které inspektoři stahují z trhu
Rozinky, které inspektoři stahují z trhu | Foto: SZPI

"Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři v potravině potvrdil přítomnost minerálního oleje v množství 1460 miligramů na kilogram. Tato látka se v potravinách vyskytovat nesmí," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Jedná se o šarži označenou E02220197C s minimální trvanlivostí do 4.dubna 2023.

Rozinky inspektoři našli v prodejně Natural Pack ve Starovicích. "Potravinářská inspekce vložila dodatečnou informaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožní došetření a přijetí opatření v zemi výrobce potraviny," dodal Kopřiva.

Olej někdy výrobci do sušených rozinek přidávají, aby vypadaly lákavěji. Musí to ale být olej určený pro využití v potravinářství. Minerální olej je levnější, ale není určený ke konzumaci. Vzniká frakční destilací ropy a používá se mimo jiné jako průmyslové mazivo.

Rozinky s obsahem minerálního oleje od stejného výrobce, tedy společnosti Encinger SK, prodávané pod značkou řetězce Albert, odhalili inspektoři SZPI už loni na podzim.

Problematická šarže tehdy obsahovala 45,4 miligramu oleje na kilogram, obsah v nyní kontrolované šarži tak byl mnohonásobně vyšší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy