Insolvenční šikana měla poškodit firmu. Soud se jí zastal

Vladimír Šnídl, HN
8. 4. 2014 16:20
Stavební společnosti PSJ se jako jedné z prvních firem v Česku podařilo u soudu dokázat, že i zamítnutý insolvenční návrh může být zdrcující.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Stavební společnosti PSJ se jako jedné z prvních firem v Česku podařilo u soudu dokázat, že i zamítnutý insolvenční návrh může být zdrcující.

Vrchní soud v Praze dal firmě za pravdu ve sporu s advokátem Pavlem Čvančarou. Ten jako konkurzní správce jednoho ze subdodavatelů firmy chtěl podáním návrhu vyrovnat spornou pohledávku za stavební práce ve výši 1,5 milionu korun.

Podle soudu však měla společnost PSJ dostatek peněz a nebyl důvod hnát ji do insolvence. "Šlo o šikanózní návrh. Jeho podání bylo excesem," řekl předseda senátu Jiří Čurda.

Čvančara se firmě musel omluvit v novinovém inzerátu. Kromě toho požadují manažeři PSJ ještě odškodné pět milionů korun, o kterém mají teď rozhodnout nižší soudy. "Jde o precedens, který pomůže i dalším zasaženým společnostem," věří generální ředitel PSJ František Vaculík.

Podávání insolvenčních návrhů se v Česku stalo nástrojem, jak řešit obchodní spory nebo firmy rovnou cíleně poškodit u klientů a bank. "V době podání návrhu měla PSJ například získat úvěr na velký developerský projekt. Banka začala váhat, zda jej poskytnout," říká advokát PSJ Marek Bilej.

Sám Čvančara trvá na tom, že k návrhu byl důvod – firma totiž malou část pohledávky později uznala. "PSJ byla po celou dobu dlužníkem," tvrdí.

Proč se insolvenci přezdívá novodobé výpalné? O detailech častého postupu proti nežádoucím konkurentům si přečtěte v úterním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy