Platové "nůžky" a mzdy nestíhající inflaci. Velký přehled mapuje trh práce v Česku

Kateřina Hovorková Jiří Kropáček Kateřina Hovorková, Jiří Kropáček
Aktualizováno 12. 2. 2023 19:15
Energetická krize, ekonomická recese a s tím spojená nejistota firem ještě český trh práce nezasáhla plnou silou. Nezaměstnanost sice v lednu vzrostla na 3,9 procenta, podle expertů ale zatím souvisí hlavně s koncem sezonních prací. V dalších měsících ovšem lidí bez práce zřejmě přibude. Velký přehled Aktuálně.cz mapuje, jaké podmínky na trhu práce panují v jednotlivých odvětvích a regionech.
5 160 200 lidí v Česku pracuje

Z toho:

Zaměstnanci0 %
Podnikatelé bez zaměstnanců0 %
Podnikatelé se zaměstnanci0 %
Pomáhající rodinní příslušníci0 %
68,1 % žen ve věku 15 až 64 let pracuje
68,1 %
82,1 % mužů ve věku 15 až 64 let pracuje
82,1 %
Průměrná hrubá mzda * 39 858 Kč

Oproti stejnému období roku 2021 průměrná hrubá mzda narostla o 2295 korun.

Růst spotřebitelských cen+0 %
Reálný pokles mzdy-0 %
Zvýšení objemu mezd+0 %
Zvýšení počtu zaměstnanců+0 %

Poznámka: * Průměrná hrubá mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za III. čtvrtletí roku 2022

Ženy versus muži

Rozdíly v odměňování žen a mužů v Česku jsou dlouhodobě výrazně nad průměrem Evropské unie. Podle projektu ministerstva práce a sociálních věcí s názvem 22 % k rovnosti je mezi mzdami mužů a žen vykonávajících stejné zaměstnání na stejném pracovišti v soukromé sféře průměrně 10procentní rozdíl. Ve veřejné sféře, kde je větší regulace výdělků, jsou rozdíly v odměňování žen a mužů celkově nižší – liší se o zhruba pět procent.

Medián (prostřední hodnota mezd)

u žen
32 171 korun
u mužů
37 530 korun
rozdíl mezi mediánovou mzdou žen a mužů
5359 korun

Jak zaměstnanci vycházejí se svými příjmy?

Celých 52 procent zaměstnanců vychází se svou mzdou jen s obtížemi, z toho 19 procent hlásí potíže velké.

19 %

18 %

s velkými obtížemi

velmi dobře

52 %

zaměstnanců vychází se svou mzdou jen s obtížemi

33 %

30 %

s menšími obtížemi

docela snadno

Průměrné mzdy podle odvětví

V meziročním srovnání si podle dat českých statistiků nejvíce polepšili zaměstnanci z oblasti informační a komunikační činnosti. Za rok průměrná mzda v tomto oboru vzrostla o skoro 5500 korun. O skoro 4900 korun si polepšili také lidé zaměstnaní v peněžnictví a pojišťovnictví. Na třetím místě skončili zaměstnanci výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kterým průměrná mzda za rok vzrostla o zhruba 3300 korun.

Práce v regionech

Nejbohatším regionem podle úrovně výdělků zůstává Praha s průměrnou mzdou 48 712 korun, druhý je Středočeský kraj s 39 711 korunami. Naopak Karlovarský kraj je nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní, aktuálně jediný pod hranicí 35 tisíc korun.

Průměrné mzdy podle krajů:

Hl. m. Praha

Liberecký kraj

Královéhradecký kraj

Pardubický kraj

48 712 Kč

36 724 Kč

37 191 Kč

35 729 Kč

Ústecký kraj

Olomoucký kra

37 026 Kč

36 481 Kč

Karlovarský kraj

Moravskoslezský kraj

34 995 Kč

36 588 Kč

Plzeňský kraj

Zlínský kraj

38 265 Kč

35 935 Kč

Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

39 711 Kč

36 432 Kč

36 765 Kč

39 274 Kč

Data jsou za 3. čtvrtletí 2022 | Zdroje: LMC, ČSÚ | Fotografie: Shutterstock

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy