Inflace zpomaluje. V čele žebříčku zdražování zůstávají vejce, zlevnila hlavně zelenina

pk pk
9. 3. 2018 10:30
Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 1,8 procenta oproti stejnému období předchozího roku. To je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Informoval o tom Český statistický úřad. Na meziroční zvyšování cen měly v únoru největší vliv ceny v oblasti bydlení, druhé v pořadí vlivu byly ceny v potravin a nealkoholických nápojů. Zpomalení meziročního zdražování nastalo především u potravin a nealkoholických nápojů. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 2,4 procenta.
O čtvrtinu levnější než před rokem. (ilustrační foto)
O čtvrtinu levnější než před rokem. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Meziroční změny cen vybraných položek

vejce 24,1 %
jogurty 15,9 %
máslo 11,2 %
ovoce 9,9 %
tuhá paliva 5,3 %
maso 3,8 %
stravovací služby 3,7 %
elektřina 2,8 %
nájemné z bytu 2,3 %
vodné 1,9 %
ubytovací služby 1,5 %
lihoviny 1,4 %
bytové vybavení a zařízení domácnosti 1,3 %
stočné 1,2 %
víno 1,1 %
nealkoholické nápoje 0,7 %
oděvy -1,2 %
telefonní a faxové služby -2,1 %
polotučné mléko trvanlivé -3,3 %
zelenina celkem -18,2 %
brambory -25,2 %
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy