Inflace v prosinci zrychlila na 6,6 procenta. Loňské ceny jsou nejvyšší od roku 2008

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 12. 1. 2022 13:12
Inflace v Česku v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici připomínají, že růst cen není zdaleka u konce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci nadále ceny v dopravě. Ceny pohonných hmot a olejů stouply o téměř 30 procent. Dál zdražilo i bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 3,9 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta, vodného a stočného shodně o 5,5 procenta a tuhých paliv o 8,9 procenta.

Naopak ceny elektřiny klesly o 15 procent a zemního plynu o 7,9 procenta. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák připomíná, že v prosinci, stejně jako v listopadu, meziroční růst inflace zkreslovalo dočasné zavedení nulové DPH na elektřinu a zemní plyn. "Bez tohoto mimořádného vlivu by meziročně spotřebitelské ceny vzrostly téměř o osm procent," říká analytik.

S efektem nulové DPH na energie souhlasí Jakub Seidler, ekonom České bankovní asociace. "Efekt vlivu DPH odezní v lednu, zároveň lze očekávat zrychlení cen, jelikož řada firem a obchodníků mění ceny právě začátkem roku. Lednová inflace se tak může podívat k desetiprocentní hranici a jednociferná hodnota bude nakonec ještě pozitivní zprávou," upozorňuje.

Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bude letos inflace mnohem více než loni i problémem sociálním. "Už v prosinci znatelně meziročně rostly ceny potravin, jimž si jinak loni citelné zdražování víceméně vyhýbalo. Například brambory podražily o skoro pětinu, cukr o takřka osmnáct procent, pečivo o necelých sedm procent, mléko a sýry o necelých šest. Růst cen potravin bude v roce 2022 dále zrychlovat, z podstatné míry vlivem nynějšího zdražování energií. Na růst cen potravin, stejně jako energií, jsou zvláště citlivé sociálně nejzranitelnější vrstvy," domnívá se.

Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. 

Slovy Petra Dufka, analytika ČSOB, bude rok 2022 rokem vysokých cen. "Teprve ve druhé půlce roku by inflace mohla začít klesat, avšak nikoliv díky zlevňování, jako spíše v důsledku fungování vysokých statistických základů z předchozího roku," odhaduje.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček připomíná, že inflace "pálí" úspory lidí, které v koronavirové krizi narostly na rekordní úroveň. "Naspořené peníze je proto vhodné chránit například pomocí protiinflačních státních dluhopisů. Standardní úročení vkladů v bankách není při současné inflaci dostatečné," doporučuje.

Inflace překonala odhad ČNB

Prosincová inflace byla zároveň o jeden procentní bod vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v listopadové prognóze. Důvodem je stejně jako v říjnu a listopadu výraznější zvýšení jádrové inflace a v rámci ní růst nájemného, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

V lednu podle odhadu centrální banky stoupne inflace meziročně zhruba na devět procent. Zároveň ale nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, tedy více než deseti procent, dodal Král.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy