Inflace se pořád drží u nuly. Nejvíce v březnu zdražil tabák

Tereza Holanová Tereza Holanová
9. 4. 2015 9:50
Největší pokles cen zaznamenaly pohonné hmoty a potraviny, především brambory.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ahold

Praha - Inflace se v Česku stále pohybuje nedaleko nuly. V březnu stouply spotřebitelské ceny meziročně o 0,2 procenta, což je jen nepatrně více než v předchozích třech měsících, kdy rostly o 0,1 procenta. Zatímco zboží úhrnem zlevnilo o 0,2 procenta, služby za rok zdražily o 0,7 procenta.

Meziměsíční inflace naopak zpomalila – oproti únoru ceny vzrostly jen o 0,1 procenta.

Vyplývá to ze čtvrtečních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nekuřáci ušetří

K meziročnímu růstu inflace přispělo podle statistiků hlavně zdražování tabákových výrobků, jeho ceny byly o 8,4 procenta vyšší než v březnu 2014. "Z pohledu aktuálního cenového růstu se tak jednoznačně vyplatí být nekuřákem," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zdražily například také oděvy a obuv (o 10,1 procenta) nebo finanční služby (o 6,8 procenta). Zemní plyn stál o 4,5 procenta více, vodné o 3,4 procenta více a stočné o 2,8 procenta více, naopak elektřina je o 0,3 procenta levnější než před rokem.

Levnější benzin i brambory

Celkově se inflace drží nízko hlavně díky zlevňování pohonných hmot, které stály o 12,7 procenta méně než před rokem. Tento cenový pokles ale pozvolna zpomaluje, například v únoru byla paliva ještě meziročně levnější o 17,1 procenta.

Zlevnily také potraviny a nealkoholické nápoje. Cena zeleniny meziročně klesla o 6,7 procenta, z toho brambory o 33,1 procenta. "Jejich loňská cena byla vysoká, naopak nyní je velká zásoba brambor ve skladech a to tlačí jejich ceny dolů," vysvětluje analytik Home Credit Michal Kozub. Ceny vepřového masa se snížily o 5,4 procenta, mléko, jogurty i sýry zlevnily o 5,3 procenta, ovoce o 5,2 procenta.

V oblasti služeb stála méně zdravotní péče, a to hlavně díky zrušení regulačních poplatků od ledna 2015.

Neochota k růstu cen

Podobně nízkým tempem mají ceny podle expertů růst i nadále. "Inflace se pravděpodobně bude v dalších měsících zvyšovat jen velmi neochotně," předpovídá například analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Březnové zvýšení inflace neznamená, že ceny už jen porostou. Citelný pokles cen energetických komodit z předchozích měsíců se ještě může se zpožděním promítnout do snížení cen některých dalších položek, jako například plynu," dodává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

S nízkým růstem cen se snaží Česká národní banka bojovat už od roku 2013 – před rokem a půl kvůli hrozbě deflace dokonce oslabila korunu. Od té doby kontroluje její kurz tak, aby euro nestálo méně než 27 korun.

Stejný problém řeší i Evropská centrální banka, která kvůli nízkým, nebo dokonce klesajícím cenám zavedla loni v červnu historicky poprvé zápornou depozitní sazbu a od tohoto března provádí takzvané kvantitativní uvolňování. Nejméně do příštího září chce pumpovat do ekonomiky 60 miliard eur měsíčně, aby podpořila spotřebu, a následně tedy i růst cen.

Aktuální cenový vývoj v Česku dává podle Kozuba spotřebitelům naději, protože si toho mohou díky nízkým cenám dopřát z výplaty více. "Naopak vrásky na čele to dělá ČNB, která by velmi ráda viděla inflaci o něco výše. Při pohledu za hranice je ale jasné, že to jen tak není reálné," dodává ovšem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy