Inflace v Česku zrychluje. Výrazněji zdražily nájmy, mouka, alkohol i pohonné hmoty

pk pk
10. 5. 2018 10:25
Meziroční inflace dosáhla vrcholu loni v říjnu - 2,9 procenta, poté pět měsíců za sebou klesala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold

Praha - Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 1,9 procenta oproti stejnému období předchozího roku. To je o 0,2 procentního bodu více než v březnu, inflace tak zrychlila. Informoval o tom Český statistický úřad.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu opět největší vliv ceny v oblasti bydlení, uvedli statistici. Další v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Naopak na meziroční snižování cenové hladiny nejvíce působily ceny telefonních a faxových služeb.

Meziroční změny cen vybraných položek

mouka 14,4 %
vejce 13,5 %
jogurty 12,7 %
máslo 10,1 %
margarín a ostatní rostlinné tuky 8,8 %
lihoviny 5,1 %
drůbeží maso 5 %
alkoholické nápoje jako celek 4,2 %
víno 3,6 %
pivo 3,5 %
stravovací služby 3,5 %
tabákové výrobky 3,5 %
ubytovací služby 2,9 %
elektřina 2,8 %
nájemné z bytu 2,6 %
vodné 1,8 %
stočné 1,3 %
teplo a teplá voda - 0,4 %
zemní plyn - 0,8 %
oděvy - 2 %
telefonní a faxové služby - 2 %

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců dosáhla v dubnu 2,3 procenta.

V meziměsíčním srovnání, tedy letošní duben oproti letošnímu březnu, stouply spotřebitelské ceny o 0,3 procenta.

Meziroční inflace dosáhla vrcholu loni v říjnu - 2,9 procenta, od té doby klesala. Nyní šňůra pěti měsíců s klesající inflací skončila, připomíná ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"Předpokládáme, že ještě do léta se inflace vlivem zdražení pohonných hmot a vysokého růstu mezd v ekonomice opět přehoupne přes dvě procenta," dodává Rožumberský.

"V příštích měsících se inflace bude nejspíše vyvíjet podobně jako doposud. Navíc musíme počítat s vyššími cenami pohonných hmot, které čeká nárůst v důsledku aktuálního vývoje na trhu s ropou," očekává analytik ČSOB Petr Dufek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy