Tatra má problém v Indii. Lobbista měl nabízet úplatek

Radek Pecák Radek Pecák
7. 8. 2014 11:45
Bývalý vysoký armádní činitel se v roli lobbisty údajně pokoušel úplatkem zvrátit rozhodnutí Indie nenakupovat vozy Tatra, které prý byly předražené a navíc v podprůměrné kvalitě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.tatra.cz

Praha - Další žalobu v souvislosti s dovozem vozů Tatra do Indie podal tamější Centrální úřad pro vyšetřování. Za pokus o úplatek je žalován generálporučík ve výslužbě a armádní lobbista Tejinder Singh.

Tejinder Singh měl nabídnout v roce 2010 úplatek 140 milionů rupií (přibližně 54 milionů korun) tehdejšímu veliteli armády a současnému ministrovi zahraničí V. K. Singhovi. Ten totiž v roce 2012 kontrakt s Tatrou ukončil s tvrzením, že vozidla jsou předražená a jejich kvalita podprůměrná. Právě toto rozhodnutí se lobbista údajně pokusil zvrátit.

O úkonu, který je datován 15. července letošního roku, informovaly indické sdělovací prostředky a informaci dalším státním institucím předalo i Velvyslanectví České republiky v Dillí. Následovat mají výslechy dalších svědků, mimo jiné i bývalého ministra obrany či zmiňovaného V. K. Singha.

V dokumentu, který má deník Insider k dispozici, se uvádí, že kauza významně poškodila jméno společnosti Tatra na indickém trhu, přestože v kauze figurují pouze indičtí prostředníci a dodavatelé.

Indie byla pro Tatru od konce osmdesátých let jedním z nejdůležitějších odbytišť, dodala sem přibližně 7 tisíc vozidel v různých provedeních od 4×4 po 10×10. Vozidla slouží indické armádě jako pojízdné rampy pro odpalování raket, využívají se také k tahání dělostřelecké techniky i pro zásobování vojsk.

Tatra věří v nové obchody

Tejinder Singh byl vyslýchán již před několika lety v souvislosti s kauzou bývalého akcionáře automobilky Tatra Ravindera Kumara Rishiho. Ten byl jako šéf společnosti Sipox, která byla výhradním dovozcem nákladních vozů Tatra do Indie, indickými policisty obviněn z cenových machinací při dodávkách automobilů i náhradních dílů.

Přes všechny tyto události společnost Tatra Trucks, která je v současnosti majitelem kopřivnické Tatry, věří, že s Indií opět brzy začne obchodovat.

„Dostalo se nám opakovaného ujištění indických orgánů, že společnost Tatra Trucks není nijak spojována s kauzami předcházejících vlastníků a jejich indických zprostředkovatelů. Dodávkám našich výrobků do Indie tedy nic nebrání. Doufáme, že první objednávky z Indie přijdou ještě do konce letošního roku,“ uvedl na dotaz Insideru mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Článek vyšel ve středu 6. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 5 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy