IKEA nabídne v Česku oblíbené kuličky v bezmasé verzi. Chce snížit klimatickou stopu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
16. 7. 2020 12:59
Společnost IKEA začne od srpna v Česku prodávat bezmasou variantu svých švédských kuliček. Mají mít podobnou strukturu jako masové, firma se bude snažit přesvědčit část zákazníků, aby na ně přešla. Ve čtvrtek o tom informovala v tiskové zprávě. Letos zveřejnila recept, jak si masovou verzi kuliček, kterou v minulosti pronásledovala aféra s obsahem koňského masa, připravit doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Pokud bychom dokázali převést přibližně 20 procent našeho prodeje masových kuliček na bezmasé, znamenalo by to snížení naší klimatické stopy v oblasti prodeje potravin celosvětově o osm procent," uvedl za firmu Jakub Slavík. Firma v ČR prodá ročně skoro 17 milionů kuliček, loni jenom v bistrech šlo o 1,6 milionu kusů. Celosvětově pak prodá kuliček miliardu.

V restauracích IKEA budou bezmasé kuličky podávány s bramborovou kaší, brusinkovým džemem a smetanovou omáčkou, tedy stejným způsobem jako tradiční kuličky. Zákazníci si je budou moci koupit i zmražené.

Bezmasé kuličky IKEA neobsahují žádné přísady živočišného původu. "Ve fázi vývoje bezmasých kuliček bylo naším hlavním cílem znovu vytvořit chuť a texturu podobnou masu, a to pouze za využití rostlinných ingrediencí. Zkoušeli a testovali jsme různé přísady a metody a s konečným výsledkem
jsme velice spokojení," uvedl k tomu Alexander Magnusson, šéfkuchař a vedoucí projektu v IKEA Food.

Společnost letos v dubnu prozradila, že na přípravu dvacítky kuliček je potřeba půl kilogramu hovězího masa, poloviční množství pak vepřového. Dovnitř se dává cibule, česnek, strouhanka, vejce, mléko, dochucují se solí a pepřem.

V roce 2013 odhalila kontrola Státní veterinární správy, že masové kuličky z IKEY obsahují deset procent koniny, i když mají být jen z vepřového a hovězího. Podle nábytkářské firmy byla chyba na straně dodavatele. Aféra s koňským masem vydávaným většinou za hovězí se objevila předtím ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s obsahem koniny objevily v mnoha zemích Evropy včetně českého trhu.

Bezmasou variantu svých jídel začaly nabízet i mnohé řetězce rychlého občerstvení. Například Burger King prodává veggie burger. Bezmasé burgery prodávají i další řetězce, jako je Bareburger, White Castle a Carl's Jr.

Češi patří k národům, které do svého jídelníčku zahrnují maso pravidelně. Alespoň jednou týdně si ho dopřeje 82 procent mužů a 77 procent žen. Čtyři procenta Čechů podle květnového průzkumu agentury Ipsos nejí maso a stejně velký podíl populace praktikuje takzvané flexitariánství, tedy příležitostnou konzumaci masa a ryb. Stravu s vyloučením či omezením masa preferuje desetina lidí, zbytku je lhostejné, zda konzumuje potraviny živočišného či rostlinného původu.

Video: Zdraví se odvíjí od bakterií, strava je základ, můj burger vydržel 5 let, říká biolog

Dítě narozené přirozeným porodem, má nižší riziko vzniku alergií, atopické dermatitidy nebo astmatu, prokazuje to řada studií, říká molekulární biolog | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy