Hypotéky zdražuje i poslední z velkých bank. Úroky pod dvě procenta končí

Olga Skalková Olga Skalková
13. 12. 2016 12:00
Česká spořitelna oznámila, že od začátku příštího roku zvýší hypoteční sazbu plošně o 0,4 procentního bodu. Je tak poslední velkou bankou, která zvýšila sazby nad dvě procenta. Úroky se tak dostávají na hladinu, která zde byla zhruba před rokem. Menší hráči zřejmě budou brzy následovat.
Foto: Thinkstock

Praha - Období rekordně nízkých hypotečních sazeb pod dvě procenta končí. Jako poslední z velkých oznámila zdražování Česká spořitelna, která je dvojkou na hypotečním trhu.

Od 1. ledna zvýší úrokové sazby plošně o 0,4 procentního bodu. Zájemci tak získají úvěr od 2,19 procenta u fixací na pět a na osm let, u ostatních fixací bude úrok ještě vyšší.

Jako první zvedla úroky u všech fixací už v listopadu Komerční banka, od prosince ji následovala Hypoteční banka, sazby zvedly také UniCredit Bank a Raiffeisenbank.

Úroveň sazeb se tak dostává na úroveň, která byla zhruba před rokem.

"Menší hráči budou brzy následovat velké banky. Očekáváme, že průměrné sazby nových hypoték už v prosinci zaznamenají mírný nárůst, který bude v lednu pokračovat především kvůli zdražování zdrojů peněz na mezibankovním trhu, ke kterému v posledních dvou měsících došlo," říká Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank.

Jeho předpověď potvrzuje Ondřej Hák, šéf úvěrových produktů Equa Bank: "Je pravděpodobné, že od ledna také úroky hypoték zvýšíme," říká.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se průměrná sazba hypoték v říjnu propadla na historické minimum 1,8 procenta. Sazby klesaly prakticky stále posledních sedm let.

Nyní se situace mění - podle bank nejen kvůli růstu sazeb na mezibankovním trhu, od nichž cenu hypoték odvozují, ale také kvůli novému zákonu, který od 1. prosince rozšířil možnost předčasného splacení hypotéky zdarma.

Nové minimální sazby hypoték České spořitelny (po zvýšení o 0,4 procentního bodu od 1. ledna)

Fixace

 Sazba

1 rok 3,59 %
2 roky 3,59 %
3 roky 2,39 %
4 roky 2,39 %
5 let 2,19 %
8 let 2,19 %
10 let 2,29 %
15 let individuálně
 

Právě se děje

před 7 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy