Hypoteční trh má za sebou druhý nejlepší rok v historii

Ekonomika Ekonomika
19. 2. 2015 13:30
Nejvyšší objem hypotečních úvěrů pro občany loni sjednala Hypoteční banka, druhé místo patřilo České spořitelně a třetí Komerční bance.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Trh s hypotečními úvěry pro občany v Česku má za sebou druhý nejlepší rok v historii. Banky loni sjednaly téměř 85,9 tisíce nových smluv (o 7,3 procenta méně než v rekordním roce 2013) v celkové hodnotě 143,4 miliardy korun (meziročně o čtyři procenta méně). Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Po započtení hypoték pro podnikatelské subjekty a takzvané municipality byl loňský rok rekordním co do objemu. Banky poskytly úvěry za celkem 189,6 miliardy korun, zatímco loni to bylo 176,6 miliardy korun. Loňský objem překonal i silné roky 2007 a 2008.

Jak už v lednu informovaly online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, nejvyšší objem hypotečních úvěrů pro občany loni sjednala Hypoteční banka (41,8 miliardy korun), druhé místo patřilo České spořitelně (35,5 miliardy) a třetí Komerční bance (34,3 miliardy). S odstupem na čtvrtém místě skončila Raiffeisenbank (13,1 miliardy), pátá je UniCredit Bank (9,4 miliardy). Také podle počtu nových smluv byly loni nejúspěšnější Hypoteční banka (23,5 tisíce), Česká spořitelna (21,8 tisíce) a Komerční banka (21,2 tisíce), čtvrtá skončila UniCredit Bank (6,4 tisíce) a pátá Raiffeisenbank (6,2 tisíce).

Průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték (včetně refinancování) podle ukazatele Fincentrum Hypoindex loni klesla z lednových 3,08 procenta na prosincových 2,37 procenta.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy