Paušály pro živnostníky se měnit nebudou, rozhodli poslanci. Limit zůstává na milionu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2018 11:49
Podle předkladatelů měl růst hranice ulevit podnikatelům od administrativy. Ve Sněmovně se ale nenašel dostatečný počet hlasů pro přijetí novely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Živnostníkům se nezvýší hranice příjmů pro možnost využití výdajových paušálů ke zdanění jejich výdělků. Sněmovna dnes neschválila předlohu opoziční ODS, podle níž by limit příjmů vzrostl z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony korun ročně. Podle předkladatelů měl růst hranice ulevit podnikatelům od administrativy.

Hnutí ANO se sice nepodařilo prosadit návrh na zamítnutí novely daňového zákona, ve Sněmovně se pak ale nenašel dostatečný počet hlasů pro její přijetí. Předlohu podpořilo 83 poslanců z řad opozičních ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a také dva komunističtí poslanci Jiří Dolejš a Vladimír Koníček. Potřeba ale bylo nejméně 90 hlasů. Proti byli zejména poslanci vládních klubů ANO a ČSSD. Někteří jejich členové se hlasování zdrželi, podobně jako většina komunistů.

"Z našeho pohledu jsou výdajové paušály to nejjednodušší. Pokud si podnikatelé tento způsob vyberou, nemusí vést daňovou evidenci nákladů. Nemusí papírovat," uvedl za předkladatele Vojtěch Munzar (ODS). Rozpočtové dopady by byly podle něho minimální. "Jde o částku, která je menší než desetina procenta státního rozpočtu," uvedl. O návrhu se pak rozproudila poměrně dlouhá debata.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v ní naopak připomněla, že paušály jsou v Česku nejvyšší v Evropě, lze podle druhu podnikání odečíst dvě pětiny až čtyři pětiny z příjmů. Podotkla také, že živnostníci nyní opět mohou využít i slevu na manželku a na děti. Schillerová navíc připomněla, že při ročních příjmech nad milion korun se podnikatel stává plátcem daně z přidané hodnoty. "Snížení administrativní náročnosti tady padá," řekla.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, tedy strany, která ve Sněmovně toleruje menšinový kabinet ANO a ČSSD, označil za demagogické tvrzení, že kdo návrh ODS nepodporuje, nepodporuje podnikání.

Výdajové paušály

  • Osoby samostatně výdělečně činné (klasičtí živnostníci, ale také třeba svobodná povolání, soukromí zemědělci nebo lidé s příjmy z pronájmu) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.
  • V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.
  • Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.
  • Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

Návrh poslanců ODS podpořila v tiskové zprávě Hospodářská komora, podle níž vyjadřuje zájmy drobných podnikatelů. Podotkla, že hranice příjmů pro možnost uplatnění paušálů byla loni snížena bez debaty s podnikatelskými svazy. "Snížením limitu atraktivita výdajových paušálů pro mnoho drobných podnikatelů ale poklesla a snížení nelze považovat za pobídku ani k zahájení, ani k rozvoji podnikání," sdělila komora v tiskové zprávě.

Zatímco sněmovní rozpočtový výbor doporučil už dříve novelu daňového zákona schválit, vláda s ní nesouhlasila. Kabinet argumentoval tím, že by podnikatelům byrokracie neubylo a veřejné rozpočty by přišly o peníze. Dopad na státní rozpočet by činil podle ministerstva financí 1,2 miliardy korun a o dalších 300 milionů korun by přišly rozpočty obcí a krajů.

Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Ze svých příjmů odečtou jako výdaj částku stanovenou příslušným paušálem. Paušály se nyní dají využít jen u příjmů do milionu korun, když snížení hranice ze dvou milionů schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

 

Právě se děje

Další zprávy