Horská střediska v Česku chválí rekordní letní sezonu, před zimou ale investují méně

Michal Šenk Michal Šenk
1. 11. 2016 12:38
K výraznějšímu zdražení skipasů letos provozovatelé lyžařských areálů nepřistoupili. Věří, že letošní zima pro ně bude úspěšnější než loňská. Investice jsou o polovinu nižší než loni. Klesají mimo jiné i proto, že pro odvětví jako celek už nelze čerpat z fondů EU.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Koloběžky, kola, naučné stezky, moderní dětská hřiště a další doprovodné aktivity turistiky přilákaly letos v létě do tuzemských hor o desetinu více návštěvníků než loni. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Asociace horských středisek. Zájem letos stoupl na téměř deset milionů takzvaných člověkodnů.

Podle asociace pomohla i zhoršená bezpečnostní situace v zahraničí, kvůli níž lidé častěji trávili dovolenou v tuzemsku.

Zatímco před loňskou zimní sezonou investovaly tuzemské areály do takzvané páteřní infrastruktury – tedy zejména lanovek – přes miliardu korun, letošní výdaje před startem zimní sezony jsou výrazně nižší. „Investice nyní dosáhly půl miliardy korun,“ říká ředitel asociace Libor Knot. Nejvíc peněz míří do zasněžovacích systémů.

„Vůle provozovatelů středisek investovat do svého rozvoje je limitována také tím, že se kromě samotných podmínek pro lyžování a dalších doprovodných služeb vyčerpávají i starostmi o běžecké tratě nebo skibusy, což například v jiných regionech výrazněji dotují veřejné zdroje,“ upozorňuje Knot.

K výraznějšímu zdražení skipasů letos provozovatelé lyžařských areálů nepřistoupili. Průměrná cena jednodenního lyžování na tuzemských horách tak vyjde na 570 korun pro dospělého a 400 korun pro dítě, což je jen o procento více než před rokem.

Asociace spočítala, že oproti průměrné ceně za den lyžování v menším alpském středisku, které svou velikostí odpovídá možnostem českých hor, je lyžování v Česku asi o polovinu levnější.

Nejznámější tuzemské horské středisko Skiareál Špindlerův Mlýn před zimní sezonou investovalo 90 milionů korun, největší díl pak do posílení zasněžování na Medvědíně. Právě ve „Špindlu“ také nejvíc zdražili – cena jednodenní permanentky vzrostla o 40 korun na 890 korun.

Na středočeském Monínci se už nyní i přes nižší nadmořskou výšku lyžuje – a to díky nové technologii Snowfactory, která umožňuje vytvářet umělý sníh i při plusových teplotách. Její instalace vyšla na 50 milionů korun.

Většina dalších skiareálů investovala před novou sezonou většinou v řádu jednotek až nižších desítek milionů korun. Některá střediska jako například šumavský Zadov nebo krušnohorský Klínovec se připravují na nákladnější investice v příštích letech.

"Loňská zimní sezona byla docela špatná – u nás se začalo lyžovat až v lednu, lyžovalo se do konce března. Letos jsme optimisté, věříme, že koncem listopadu bychom mohli začít. Před sezonou jsme do infrastruktury investovali 12 milionů korun,“ říká obchodní a marketingová manažerka resortu Dolní Morava Lenka Strculová. Od roku 2010 tu přitom vložili do rozvoje areálu už miliardu, asi čtvrtinu z toho pomohly zaplatit fondy Evropské unie.

Unijní fondy už ale nyní celé odvětví nepodporují – to je také jedním z důvodů poklesu investic na tuzemských horách. „Není to zásadní problém, naopak zastáváme pozici, že dotace křiví trh a nenabízejí všem stejné podmínky,“ tvrdí ale prezident Asociace horských středisek Jiří Bis.

Víc než na dotace chce asociace tlačit na to, aby si veřejnost uvědomovala sílu a významnost podnikání v turistickém byznysu na českých horách. „Naše odvětví zaměstnává 36 tisíc lidí, zpravidla v místech, kde příliš jiných pracovních příležitostí není. Obrat odvětví přesahuje 50 miliard korun,“ upřesňuje Bis.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy