Home office u moře. Přehled ukazuje, které destinace jsou teď pro nomády nejlákavější

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
11. 7. 2021 8:06
Pevnou pracovní dobu a firemní kancelář vystřídala na řadě pozic flexibilita a možnost pracovat odkudkoliv po světě. Pandemie podpořila fenomén digitálního nomádství. Přehled Aktuálně.cz porovnává nejen cenovou dostupnost, ale i třeba bezpečnost a fungující infrastrukturu 75 světových měst, která lákají nomády k přemístění či práci na dálku. Na vysoké pozici se umístila i Praha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Digitálním nomádům, tedy lidem, kteří nejsou vázáni k jedné metropoli a mohou dlouhodobě cestovat a pracovat zároveň, pomáhá s výběrem cílových destinací web Netspick. 

Ten pravidelně porovnává 75 měst a řadí je na základě mnoha kritérií. Patří mezi ně hlavně pracovní podmínky, infrastruktura, ale třeba i dostupnost zdravotní péče a možnosti využití volného času. Celkové skóre zohledňuje zhruba 16 kategorií, do našeho přehledu jsme jich vybrali jen několik, kompletní přehled nalezou zájemci přímo ve srovnávači.

Vyplývá z něj třeba to, že Praha je pro digitální nomády momentálně 11. nejatraktivnější metropolí při hledání nového působiště. 

Infografika znázorňuje 30 světových metropolí, kde je podle srovnávače Netspick nejatraktivnější žít a pracovat (kliknutím na šipky či roletku zobrazíte jednotlivé podkategorie): 

  • Kompletní žebříček najdete zde

Takzvaný "index práce odkudkoli" například zkoumá základní požadavky pro pohodlnou práci s minimálními náklady, jako je cena a dostupnost domácí kanceláře či ubytování a připojení k internetu.

Přehled také zohledňuje, zda země po nomádech vyžadují pracovní víza, jak složité jsou daňové povinnosti a další potřebná povolení. Nechybí ani index bezpečnosti, který zahrnuje třeba i místní vztah k menšinám či LGBT+ komunitě.

Dále přehled hodnotí dostupnost kulturních a volnočasových akcí před pandemií i během ní, srovnává však i počasí, čistotu ovzduší, hluk nebo dokonce světelné znečištění. Autoři rovněž nově zařadili i míru proočkovanosti proti covidu-19.

Flexibilně pracovat a sdílet kancelář

Na digitální nomády často cílí společnosti nabízející coworkingové (sdílené) kanceláře. "V době před covidem jsme ve vile Impact Hub Praha K10 měli zastoupení česky a anglicky mluvících členů v rozložení cca 70 : 30 ve prospěch anglicky mluvících. Spolupracovali jsme také s firmou Remote Year, která kolem sebe sdružuje digitální nomády z celého světa," říká Petr Vondruš, výkonný ředitel Impact Hubu ČR.

Koronavirová krize s tímto trendem však poměrně zamávala a řada nomádů se vrátila zpět do svého domova. "Dnes je určitě dominantní česká členská základna. Velký návrat se zatím nekoná," dodává Vondruš.

Podle oslovených firem, nabízejících své prostory v Praze, zájem o coworking kolísá, oproti loňsku je však poptávka vyšší. "Nicméně tento zájem se týká spíše společností než digitálních nomádů," říká například Milan Kilik za HubHub. "Celkové zastoupení nomádů je v porovnání se start-upy, scale-upy i korporátními klienty zanedbatelný."

Pandemie totiž zdůraznila flexibilitu toho, kde a kdy mohou zaměstnanci pracovat. "Mnoho společností a zaměstnanců si uvědomilo, že určité role lze vykonávat úplně nebo alespoň částečně na dálku - a že zaměstnanci nyní požadují tuto pružnost," říká Kristýna Truksová ze společnosti WeWork, kde také nabízejí coworkingové prostory převážně firmám.

Pochvaluje si hlavně velký růst zájmu o předplacený přístup "All access" umožňující využívání jakékoliv z kanceláří v 38 zemích, kde coworking společnost provozuje.

"Nemáme zatím žádná data specifická pro Prahu, ale celosvětově vzrostla poptávka po tomto členství meziročně o 100 procent na začátku letošního roku," dodává.

Ceny bytů v Praze mohou odradit, míní analytik

Analytik Vít Hradil z Raiffeisenbank očekává, že Praha bude pro nomády nadále atraktivní. Do karet jí podle něj hraje česká cenová hladina pro pracovníky ze západu či poloha ve středu Evropy, která umožňuje snadné cestování napříč kontinentem.

"Lze navíc předpokládat, že Praha bude v nejbližších letech dále bohatnout, jelikož od roku 1989 ještě stále nedosáhla potenciálu, který jí ve srovnání s podobnými evropskými metropolemi náleží," komentuje Hradil.

"Koronavirus bych jako riziko neviděl, byť se jej v Česku zvládnout z mezinárodního pohledu skutečně nepodařilo. Za větší riziko bych považoval mnohdy zaostalou a nevyhovující pražskou infrastrukturu, ať již tu dopravní, či informačně-technologickou," upozorňuje dále Hradil.

"Nelze též nezmínit zhoršující se dostupnost bydlení v Praze, která ovšem dříve vytlačí stávající domácí nízko- až středněpříjmové domácnosti, než by začala působit reálné potíže nomádům," uzavírá analytik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy