PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii. Šlo přitom o klíčové trhy

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2022 8:02
Poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit z české finanční skupiny PPF prodává svá aktiva na Filipínách a v Indonésii za přibližně 615 milionů eur (v přepočtu asi 14,98 miliardy korun). Kupujícím je konsorcium dceřiných společností japonské finanční skupiny Mitsubishi UFJ Financial Group - MUFG Bank, thajské Krungsri Bank a indonéského poskytovatele spotřebitelských půjček Adira.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Na Filipínách kupují Krungsri Bank a MUFG Bank podíly 75 procent a 25 procent ve společnosti Home Credit Philippines dohromady za 406 milionů eur (asi 9,89 miliardy korun). V Indonésii kupují Krungsri Bank, Adira a indonéský investor podíly 75 procent, deset procent a 15 procent ve společnosti Home Credit Indonesia celkem za 209 milionů eur (zhruba 5,09 miliardy korun). PPF o tom informovala ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Transakce ještě podléhá podle PPF schválení akcionářů Krungsri Bank a také souhlasu regulátorů v příslušných zemích.

Procesní a finanční vypořádání všech zmíněných transakcí pak bude následovat po upřesnění na základě aktuální účetní hodnoty v době uzavření. To se podle skupiny očekává až ve druhé polovině roku 2023.

Proč Home Credit po zhruba desetiletém působení na Filipínách a v Indonésii prodává své firmy v těchto zemích, skupina neupřesnila. "Nyní nastal správný čas, abychom předali štafetu novým akcionářům, kteří mohou urychlit růst byznysu těchto společností a dodat jim novou dynamiku do dalšího období," uvedl pouze generální ředitel skupiny Home Credit Jean-Pascal Duvieusart. Indonésie a Filipíny přitom byly podle čtvrtečního vyjádření Duvieusarta pro Home Credit klíčovými trhy.

Na Filipínách působí Home Credit přibližně deset let a na trh v Indonésii vstoupil v roce 2013. Na Filipínách Home Credit poskytl půjčky osmi milionům klientů a skupina tam má kolem devíti milionů registrovaných uživatelů mobilní aplikace Home Creditu. V Indonésii skupina poskytla úvěry pěti milionům zákazníků a mobilní aplikace má téměř 11 milionů uživatelů.

Home Credit, založený v roce 1997, je globálním poskytovatelem spotřebitelského financování. Působí v sedmi zemích střední a východní Evropy i Asie. Mobilní aplikace Home Creditu mají přes 100 milionů registrovaných uživatelů po celém světě. Akcionáři Home Creditu jsou skupina PPF s podílem 91,12 procenta a investiční společnost Emma Capital s 8,88 procenta.

PPF a Home Credit již dříve odešly z ruského bankovního trhu. V září dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad Home Credit & Finance Bank převzala skupina individuálních investorů.

Mitsubishi UFJ Financial Group je jednou z předních světových finančních skupin. Zaměstnává kolem 170 tisíc lidí a nabízí služby v oborech komerčního či firemního bankovnictví, obchodování s cennými papíry, kreditních karet, spotřebitelského financování, správy aktiv a leasingu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Rakušan požádá o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 30 dnů, původně měly skončit 12. prosince

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádá kvůli migrantům přicházejícím do EU takzvanou západobalkánskou cestou ve středu vládu o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 30 dní. Jinak by skončily 12. prosince. O režimu na hranicích během vánočních svátků bude jednat s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. V úterý Rakušan řekl, že zavedení kontrol uvnitř schengenského prostoru považuje za výjimečný, nikoli nekonečný instrument, v tuto chvíli nicméně prodloužení o další měsíc považuje ještě za nutné.

Režim, který mezi Českou republikou a Slovenskem platí od konce září, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. "Ale my nechceme čekat až do té doby, chceme se slovenskou stranou jednat a postupně nějak nasazovat třeba společné namátkové hlídky už na slovenské straně hranice a podobně," uvedl Rakušan. Opatření podle něj zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi EU.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Inflace v roce 2023 v ČR klesne k deseti procentům, odhadla ČSOB

V roce 2023 v Česku inflace výrazně klesne, bude se pohybovat kolem deseti procent. Růst ekonomiky se sníží k nule. Uvedli to analytici skupiny ČSOB na dnešním setkání s novináři. V říjnu spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 15,1 procenta.

Významnou roli budou podle nich hrát i v příštím roce invaze Ruska na Ukrajinu, s ní spojené turbulentní ceny energií a výrazný nárůst spotřebitelských cen, se kterým jde ruku v ruce pokles reálných mezd. Česká ekonomika je podle nich ale postavena na zdravých základech, a tak by obtíže měla postupně překonat.

Nyní se ekonomika nachází v recesi, která neskončí ani na počátku roku 2023. Hlavní příčinou je vysoká inflace, kterou ovlivňují zejména zvýšené ceny energií, jež se následně přelévají i do ostatních částí spotřebitelského koše. Ačkoliv se inflace pravděpodobně nachází poblíž vrcholu, její odeznívání bude kvůli vysokým inflačním očekáváním, zrychlující se mzdové dynamice a relativně nízkým reálným úrokovým sazbám jen velmi pozvolné, řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

"V základním scénáři počítáme s tím, že recese bude díky relativně nízké nezaměstnanosti a uvolněné rozpočtové politice relativně mírná. Bude po ní však následovat jen velmi pomalé oživení. Proto za celý rok 2023 počítáme s růstem v blízkosti nuly (0,7 procenta)," odhadl Bureš.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Apple umožní uživatelům v osmi zemích EU, aby si sami opravili iPhone a Mac

Majitelé některých přístrojů iPhone a Mac americké společnosti Apple v osmi evropských zemích si budou moci své přístroje opravit doma. Apple tak rozšiřuje svůj program domácích oprav, který ve Spojených státech spustil začátkem tohoto roku, uvedla agentura Bloomberg.

Nabídka známá jako "oprav si sám" bude dostupná uživatelům ve Francii, Belgii, Německu, Španělsku, Británii, Itálii a ve Švédsku. V těchto zemích bude možné koupit si díly pro domácí opravu přístrojů iPhone SE, iPhone 12 a iPhone 13 a některých notebooků. V rámci programu si zákazník může pronajmout velkou sadu opravárenského nářadí zhruba za 60 eur (1500 Kč), koupit si jednotlivé díly a získat od Applu návody, jak na to.

Apple většině spotřebitelů nedoporučuje, aby si zařízení opravovali sami. Skupiny hájící právo na opravu ale na společnost léta tlačily, aby tuto praxi povolila. Program byl poprvé spuštěn v USA v dubnu.

Firma ale zatím neumožňuje vlastní opravu přístrojů iPhone 14 ani počítačů Mac s novějšími čipy M2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy