PPF po měsících mlčení částečně opouští ruský trh. Home Credit koupí tamní investor

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2022 9:42
Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Znamená to odchod skupiny Home Credit z Ruska. PPF a Home Credit to v úterý oznámily v tiskové zprávě. Cenu transakce nezveřejnily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Plesl, Hospodářské noviny

"Akvizice Home Credit and Finance Bank (HCFB) i jejích dceřiných společností výše zmíněnou skupinou znamená odchod Skupiny Home Credit z ruského trhu," potvrdila PPF v tiskové zprávě.

V rámci transakce bude kazašská Bank Home Credit, která je dceřinou společností HCFB prodána akcionářům a manažerům ze skupin PPF a Home Credit. Transakce se uskuteční podle platných právních předpisů, s cílem zajistit kontinuitu pro zaměstnance a klienty Home Creditu v Rusku i Kazachstánu.

"HCFB a její dceřiné společnosti vykazují dobré ekonomické výsledky a působí v souladu s regulatorními a právními podmínkami platnými v Ruské federaci a Republice Kazachstán. Cena transakce nebude po dohodě obou stran zveřejněna," uvedla PPF.

Podle PPF přispěl Tyryškin k budování základů moderních finančních trhů v Rusku jako generální ředitel burzy RTS. Investoval také do řady předních ruských fintechových společností a je jedním ze zakladatelů SPB burzy. Nyní stojí v čele její správní rady a patří k významným akcionářům této burzy, která je jednou z největších platforem pro veřejné obchodování fintechových firem v regionu.

Home Credit je jedním z předních světových poskytovatelů spotřebitelských úvěrů se zaměřením na rozvíjející se trhy. Působí v devíti zemích Asie, střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. V Rusku začal působit v roce 2002, o dva roky později pronikl do Číny, dále do Vietnamu, Kazachstánu, Indie, Indonésie či na Filipíny.

Finanční skupina PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství.

Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), strojírenská firma Škoda Transportation nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Počet nakažených covidem-19 v Česku dál roste. Za pátek přibylo 1300 lidí

Denní přírůstek případů koronaviru v České republice se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1300. V nemocnici je s covidem 216 lidí, sedm ve vážném stavu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy