Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky

Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky
Strojek se na "kolotoč" umístí na odhadem dva týdny, během kterých se sleduje, zda je funkční. "Když proběhne kontrola a měření, strojek se zapouzdří a kontrola musí proběhnout znova. Někdy se totiž stane, že se strojek s pouzdrem 'nekamarádí'," vysvětluje Červenák Nývltová.
A takto vypadá mechanický strojek Prim s ručním nátahem.
Ti mají na starosti například obsluhu speciálních CNC center. Na nich se obrábí díly
mechanického strojku a polotovary pouzder z nerezové oceli i drahých kovů, jako je zlato nebo platina.
Jak popisuje ředitelka společnosti Elton hodinářská Renata Červenák Nývltová, za hodinkami Prim stojí z 80 procent ruční výroba. Zmiňuje to v souvislosti s hodinářským průmyslem ve Švýcarsku, kde hodinky již běžně sestavují roboti a také se vyrábějí ve větším počtu.
Foto: Matej Slávik
Ekonomika Matej Slávik, Ekonomika - za podpory: logo prim
Aktualizováno 30. 10. 2022 11:26
Přesnost, zručnost, trpělivost. Tak se dá popsat práce zaměstnanců, kteří v Novém Městě nad Metují dávají dohromady luxusní mechanické hodinky české značky Prim. Výrobce hodinek, firma Elton hodinářská, zaměstnává ve východočeském městě na šest desítek lidí. Podívejte se, jak mravenčí práce leštičů či hodinářů vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy