Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky

Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky
Strojek se na "kolotoč" umístí na odhadem dva týdny, během kterých se sleduje, zda je funkční. "Když proběhne kontrola a měření, strojek se zapouzdří a kontrola musí proběhnout znova. Někdy se totiž stane, že se strojek s pouzdrem 'nekamarádí'," vysvětluje Červenák Nývltová.
A takto vypadá mechanický strojek Prim s ručním nátahem.
Ti mají na starosti například obsluhu speciálních CNC center. Na nich se obrábí díly
mechanického strojku a polotovary pouzder z nerezové oceli i drahých kovů, jako je zlato nebo platina.
Jak popisuje ředitelka společnosti Elton hodinářská Renata Červenák Nývltová, za hodinkami Prim stojí z 80 procent ruční výroba. Zmiňuje to v souvislosti s hodinářským průmyslem ve Švýcarsku, kde hodinky již běžně sestavují roboti a také se vyrábějí ve větším počtu.
Foto: Matej Slávik
Ekonomika Matej Slávik, Ekonomika - za podpory: logo prim
Aktualizováno 30. 10. 2022 11:26
Přesnost, zručnost, trpělivost. Tak se dá popsat práce zaměstnanců, kteří v Novém Městě nad Metují dávají dohromady luxusní mechanické hodinky české značky Prim. Výrobce hodinek, firma Elton hodinářská, zaměstnává ve východočeském městě na šest desítek lidí. Podívejte se, jak mravenčí práce leštičů či hodinářů vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy