Tatra je opět v zisku, musela nabrat nové lidi. Nejvyšší marže má ze speciálních vozů

ČTK ČTK
7. 2. 2020 9:40
Kopřivnický výrobce nákladních aut Tatra loni zvýšil tržby a vrátil se do zisku. Podle prvních neauditovaných výsledků firma vykázala provozní zisk před odpisy (EBITDA) téměř 390 milionů korun po ztrátě 69 milionů v roce 2018. Tržby z prodeje vozidel, podvozků a náhradních dílů stouply meziročně o miliardu na loňských 4,8 miliardy korun. Uvedly to Hospodářské noviny (HN).
Vůz značky Tatra
Vůz značky Tatra | Foto: Radek Pecák

"Původně jsme pro rok 2019 počítali se ziskem jen zhruba 200 milionů korun. Nakonec jsme ho ale museli ještě několikrát navyšovat," citují HN generálního ředitele firmy Pavla Lazara.

Firma tak během roku musela přijmout zhruba 70 zaměstnanců. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších více než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie.

Tržby vzrostly díky vyšší výrobě. Lazar už dříve uvedl, že Tatra loni vyrobila 1183 vozidel a prodala jich zhruba o stovku víc. V roce 2018 automobilka vyrobila 790 aut a prodala jich 841. V letošním roce chce Tatra vyrobit zhruba stejně aut jako loni, řekl Lazar v polovině ledna pro Mladou frontu Dnes (MfD).

Tři čtvrtiny nákladních aut směřovaly do zahraničí. "Výroba pro civilní sektor a pro speciál, který kromě armády zahrnuje například i hasiče, byla loni zhruba půl na půl. Tento podíl chceme udržet," uvedl Lazar pro HN. U speciálních vozů je složitější vývoj a výroba, jsou zde ale podle šéfa firmy nejvyšší marže.

Většinovým vlastníkem Tatry je Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy