Exekutor tvrdí, že už neúčtuje dvoje náklady za černou jízdu. Praha ho kritizovala

ČTK ČTK
10. 12. 2021 11:06
Exekutor Juraj Podkonický ustupuje v rámci takzvaného milostivého léta od účtování dvojnásobného poplatku za zastavení exekuce u pokut, které se vymáhají od černých pasažérů. Podle Hospodářských novin to oznámil pražskému dopravnímu podniku. Dosud exekutor považoval částku za nezaplacený lístek a pokutu od revizora za dva samostatné dluhy. Vedení Prahy ho za postup kritizovalo.
Exekutor Juraj Podkonický
Exekutor Juraj Podkonický | Foto: ČTK

Exekutor Juraj Podkonický i přes kritiku pražského dopravního podniku tvrdil, že postupuje podle zákona. Po lidech, které revizoři přistihli v MHD bez platného dokladu, vymáhal dva poplatky za ukončení exekuce. Jeden za nezaplacenou jízdenku, druhý za uloženou pokutu. Dlužník tak měl místo 907,50 koruny platit 1815 korun.

Nyní ale Podkonický oznámil, že praxi, kterou dříve obhajoval, neprovádí a už ani nebude.

"Ve všech spisech, které v rámci 'milostivého léta' ukončuji, účtuji bez ohledu na počet jistin v exekučním titulu pouze jeden náklad exekutora ve výši 750 korun plus DPH. Neexistuje tedy žádný případ, kdy by exekuční řízení bylo zastaveno v rozporu s výše uvedeným pokynem, a není tedy pravda, že bych si účtoval dvojí náklady exekutora," napsal Podkonický podle Hospodářských novin v dopise řediteli dopravního podniku Petru Witowskému.

Milostivé léto, které začalo letos 28. října a skončí 28. ledna 2022, se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a zaplatí odměnu 908 Kč exekutorovi, tak se jim odpustí penále, úroky a další platby.

Podkonický podle deníku připouští, že při prvotním vyčíslování dlužných částek mohla být některým dlužníkům napočítána kromě jistiny také platba za další vymáhanou jistinu. Zároveň ale v dopise prohlašuje, že žádná práva dlužníků neporušil a všechna vydaná rozhodnutí obsahují pouze jednu náhradu nákladů, jak mu doporučil dopravní podnik.

Pražský dopravní podnik počátkem prosince vyzval exekutory, aby v rámci milostivého léta přestali účtovat dvojnásobné paušální náhrady na zastavení exekuce u jednotlivého případu. Dopravce totiž považuje součet jízdného a přirážky k jízdnému u každého jednotlivého případu za jednu pohledávku, jednu jistinu, a tudíž jeden exekuční titul. Podnik se dohodl na sloučení do jedné exekuce se všemi exekutory kromě Podkonického.

Podkonického kritizovala kvůli účtování dvojnásobných náhrad také pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). "Podle mého právního názoru je jízdné včetně přirážky jednou jistinou, jednou pohledávkou, takže by měl exekutor účtovat dlužníkovi podle zákona jen jedenkrát paušální poplatek 908 Kč na náklady exekuce, a nikoliv dvojnásobný poplatek," uvedla počátkem prosince Marvanová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy