Hlubinná těžba je blíž, ministerstvo určilo podmínky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 11. 2013 11:46
Firma chce s těžbou u Horního Jiřetína začít již v příštím roce na jaře.
Foto: Ludvík Hradilek

Most - Ministerstvo životního prostředí stanovilo 22 podmínek, za kterých je pro životní prostředí přijatelná hlubinná těžba v povrchovém dole ČSA u Horního Jiřetína na Mostecku.

O těžbě teď rozhodne báňský úřad, ale firma chce začít těžit již v příštím roce na jaře.

Aby ministerstvo zjistilo, jaký bude mít vliv na životní prostředí, rozhodlo se oslovit šestnáct subjektů.

"Drtivá většina z nich se vyjádřila v tom smyslu, že nebylo ani potřeba dělat EIA (studii vlivů na životní prostředí - pozn. red.)," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Těžbu nemůžeme zakázat, tvrdí ministerstvo

Vitík upozornil, že žiministerstvo nemůže těžbu ani povolit, ani zakázat, pouze stanovuje její podmínky vzhledem k životnímu prostředí.

"Ochrana životního prostředí včetně zdraví a života obyvatel je zajištěna," řekl mluvčí České televizi. Proti postupu ministerstva podle televize protestuje ekologické hnutí Greenpeace.

V sousedním Horním Jiřetíně se obávají, jestli kvůli hlubinné těžbě v bočních svazích povrchového dolu nebudou nad dolem hrozit další sesuvy svahů. Radnice ještě zváží, zda se v rámci správního řízení neobrátí na báňský úřad.

Těžaři se hlubinnou těžbou chtějí dostat k zásobám uhlí, na které nedosáhnou velkorypadla z povrchového dolu, který se nemůže zvětšovat kvůli územním limitům těžby. Do dolu ČSA mají podle televize přejít horníci z hlubinného dolu Centrum, kteří by zhruba za dva roky kvůli útlumu těžby přišli o práci.

Důl ČSA mezi Mostem a Litvínovem se přibližuje územním limitům těžby. Loni na podzim na ně narazilo první rypadlo. Severní energetická už dříve uvedla, že chodby hlubinné těžby by vedly vodorovně ze dna povrchového dolu směrem na Horní Jiřetín. Ročně by vytěžila asi 400 tisíc tun uhlí. To je zhruba šestina toho, co nyní těží povrchově.

Severní energetická je od srpna jméno původní akciové společnosti Litvínovská uhelná. Přejmenováním dokončila proces oddělení od skupiny Czech Coal.

 

Právě se děje

Další zprávy