Hledá se výherce 400 milionů, zatím se nepřihlásil

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
7. 11. 2013 12:20
Podle Sazky jde o běžný postup, kdy se výherci nejprve dostávají ze šoku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sázkař z Chrudimska, který v neděli ve sportce vyhrál rekordních 400 milionů korun, se ke své výhře zatím nepřihlásil. K uplatnění výhry mu zbývají ještě čtyři týdny.

Podle Sazky není otálení, zejména u výherců vyšších částek, výjimkou. Chtějí se nejprve dostat z prvotního šoku a v klidu si promyslet, jak s penězi naloží.

Nechat si pár dní na rozmyšlenou je podle zkušeností Sazky výhodnější. „Například výherce částky 126,2 milionu ve hře Euromiliony z poloviny října přišel hned druhý den bez ohlášení. Tento muž z Prahy byl silně rozrušen a neměl vůbec představu, co má dělat. Museli jsme ho uklidňovat," vzpomíná na výherce poslední rekordní částky mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Rezervy připraveny

Co když se ale v tomto případě výherce do pěti týdnů o svou výhru nepřihlásí? „Tyto případy nezaznamenáváme. Párkrát se nám ale stalo, že se na nás výherce obrátil až po uplynutí stanovené pětitýdenní lhůty. V tomto případě je podle herního řádu nutné, aby generální ředitel Sazky udělil výjimku," vysvětluje Friedmann.

Zhruba 99 procent výherců na základě zkušeností Sazky nejprve kontaktuje call centrum. Tam si domluví termín a předání hotovosti.

Tak učinil například letos v září výherce 44 milionů korun ve sportce. Ten si pro výhru po předchozí domluvě na call centru přišel až po čtrnácti dnech. „Důchodce ze Vsetínska byl naprosto klidný. Řekl, že má rozmyšleno, jak s penězi naloží," říká Friedmann.

„Výherce částky 113 milionů, kterou ve sportce získal v roce 2003, se přihlásil za pět dní. Poslal za sebe právního zástupce," doplňuje další zkušenost Friedmann.

K převzetí výhry je potřeba předložit tiket, občanský průkaz a číslo účtu. V hotovosti je možné vyplatit pouze 350 tisíc korun. „Současnou výhru vyplatíme z našich rezerv, které máme uložené v bance. Ty překračují částku 400 milionů," ubezpečuje mluvčí Sazky.

Vše je podle něj připraveno tak, aby firma splnila zákonnou podmínku převést na účet celou částku do šedesáti dnů od chvíle, kdy se výherce přihlásí.

V neděli 3. listopadu, kdy padl superjackpot, bylo podáno 3,5 milionu sázek. Pravděpodobnost výhry byla 1: 6,9 milionu. Za letošní rok eviduje Sazka 78 nových milionářů, rozdělila mezi ně více než miliardu korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

před 38 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy