Hladem trpí 805 milionů lidí, jejich počet ale klesá

ČTK ČTK
16. 9. 2014 13:35
Organizace OSN pro výživu a zemědělství: Hlad je stále nejtíživější v zemích subsaharské Afriky, kde jím trpí čtvrtina obyvatel.
Foto: Reuters

Řím - Za minulých deset let se podařilo celosvětově snížit počet hladovějících lidí o 100 milionů. Konstatuje to zpráva, kterou dnes vydala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). I přes tento příznivý trend však podle ní stále trpí hladem 805 milionů osob.

Existují velké rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale příznivý vývoj by podle FAO mohl umožnit splnění cíle, který si OSN dala v roce 2000. Podle něj má být do roku 2015 v rozvojovém světě snížen počet lidí trpících hladem na polovinu.

Příliš ambiciózní cíl

OSN si dala v roce 1996 na římském summitu věnovanému výživě ve světě ještě ambicióznější cíl, jímž je dosáhnout do roku 2015 snížení počtu podvyživených osob v rozvojových zemích na polovinu. Toho podle materiálu FAO dosáhnout zřejmě nebude možné.

I v tomto ohledu ale pokračuje příznivý trend, protože za deset let se počet podvyživených osob snížil celosvětově z téměř 19 procent na 11 procent. V rozvojovém světě je tento trend ještě patrnější, protože zatímco před deseti lety tam žilo 23 procent podvyživených, nyní je jich jenom 13,5 procenta.

Pomáhají ekonomický růst i politici

Z regionálního srovnání zprávy FAO vyplývá, že hlad je stále nejtíživější v zemích subsaharské Afriky, kde hladem trpí čtvrtina obyvatel.

Dokument konstatuje, že hlad ustupuje především díky ekonomickému růstu mnohých zemí a také úsilí jejich politiků. Projevuje se to zejména v Latinské Americe, kde jsou úspěchy nejpatrnější.

S hladem stále bojuje Asie jako nejlidnatější kontinent - dvě třetiny Asiatů je podvyživených. Malý pokrok byl v tomto ohledu zaznamenán v Indii, lepší je situace na jihovýchodě kontinentu.

FAO poskytuje mapy a přehledy o situaci v devíti rozvojových oblastech. Zbytek světa v nich figuruje jako rozvinuté oblasti, ale i na ně připadá 15 milionů hladovějících.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy