"Stavebko" vzniklo v Anglii v 18. století jako losovačka. Před 25 lety přišlo i k nám

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 10. 2018 6:48
Stavební spoření, byť v různých podobách, je na evropském trhu dlouhých 243 let. Jako první s ním přišli v 18. století Angličané. Dnešní podobě se ale "stavebko" přiblížilo až na začátku 20. století, a to v Německu. V Česku se historie tohoto oblíbeného finančního produktu začala psát v roce 1993.  Přečtěte si nejdůležitější milníky stavebního spoření u nás i v zahraničí a prohlédněte si dobové snímky i obrázky starých letáků českých spořitelen. 
Historie stavebního spoření.
Historie stavebního spoření. | Foto: spořitelna Wüstenrot

Jak to začalo

Stavební spoření vzniklo v roce 1775 v anglickém Birminghamu. Nabídla ho spořitelna Ketley's Building Society. Ale jen svým členům. Princip byl jednoduchý. Na běžný dům musel tehdy člověk šetřit přibližně 10 let. Desítka členů spořitelny ale na jeden dům naspořila za jeden rok. A za další rok na další. Kdo zrovna na dům v daném roce dostane, se rozhodovalo losem.

Postupně vznikaly další podobné "spořitelny", které ovšem nefinancovaly pouze bydlení, ale také pomáhaly s podnikáním drobným řemeslníkům. Vzájemná spolupráce a pomoc byla jednou z mála možností, jak získat potřebné peníze. Způsob losování v rámci stavebního spoření přežíval celých 160 let.

FOTO: Snímek zachycuje losování v německém Wüstenrotu na začátku 20. století.

 

Právě se děje

před 42 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy