"Stavebko" vzniklo v Anglii v 18. století jako losovačka. Před 25 lety přišlo i k nám

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 10. 2018 6:48
Stavební spoření, byť v různých podobách, je na evropském trhu dlouhých 243 let. Jako první s ním přišli v 18. století Angličané. Dnešní podobě se ale "stavebko" přiblížilo až na začátku 20. století, a to v Německu. V Česku se historie tohoto oblíbeného finančního produktu začala psát v roce 1993.  Přečtěte si nejdůležitější milníky stavebního spoření u nás i v zahraničí a prohlédněte si dobové snímky i obrázky starých letáků českých spořitelen. 
Foto: Česká spořitelna

Česká stopa v dobách Masaryka

Moderní stavební spoření v Česku slaví letos pětadvacetiny. První pokusy se ale na krátkou dobu objevovaly již ve 20. a 30. letech minulého století. První spořitelny podle německého vzoru začaly u nás vznikat v roce 1927, aby stejně jako v Německu řešily nedostatek bytů.

Po dobu I. světové války se totiž žádné byty nestavěly a po ní chyběly i kvůli populačnímu růstu. "Spořitelny poskytly šedesát procent všech úvěrů na řešení bytové krize. Za tři miliardy korun stavebních úvěrů bylo postaveno šedesát tisíc obytných domů, činžovních i rodinných, s více než 160 tisíci byty. Například Městská spořitelna Pražská za spoluúčasti Městské spořitelny na Královských Vinohradech pomohla postavit dvanáct set rodinných domů na Spořilově," uvádí Andrea Studihradová z tiskového oddělení Stavební spořitelny České spořitelny - Buřinka. 

Tehdejší vláda je ale nepodporovala a ani lidé si na princip moc nezvykli. Definitivní tečku pak za těmito snahami učinil nástup vlády jedné strany a přechod na socialistický systém plánovaného hospodářství.

FOTO: Takzvaná zápůjčková knížka, ve které se zaznamenávaly hypoteční splátky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy