"Stavebko" vzniklo v Anglii v 18. století jako losovačka. Před 25 lety přišlo i k nám

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 10. 2018 6:48
Stavební spoření, byť v různých podobách, je na evropském trhu dlouhých 243 let. Jako první s ním přišli v 18. století Angličané. Dnešní podobě se ale "stavebko" přiblížilo až na začátku 20. století, a to v Německu. V Česku se historie tohoto oblíbeného finančního produktu začala psát v roce 1993.  Přečtěte si nejdůležitější milníky stavebního spoření u nás i v zahraničí a prohlédněte si dobové snímky i obrázky starých letáků českých spořitelen. 
Historie stavebního spoření.
Historie stavebního spoření. | Foto: spořitelna Wüstenrot

Jak to začalo

Stavební spoření vzniklo v roce 1775 v anglickém Birminghamu. Nabídla ho spořitelna Ketley's Building Society. Ale jen svým členům. Princip byl jednoduchý. Na běžný dům musel tehdy člověk šetřit přibližně 10 let. Desítka členů spořitelny ale na jeden dům naspořila za jeden rok. A za další rok na další. Kdo zrovna na dům v daném roce dostane, se rozhodovalo losem.

Postupně vznikaly další podobné "spořitelny", které ovšem nefinancovaly pouze bydlení, ale také pomáhaly s podnikáním drobným řemeslníkům. Vzájemná spolupráce a pomoc byla jednou z mála možností, jak získat potřebné peníze. Způsob losování v rámci stavebního spoření přežíval celých 160 let.

FOTO: Snímek zachycuje losování v německém Wüstenrotu na začátku 20. století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy