Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso

Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso
Hašlerky se v Česku zrodily v roce 1918 v dílně obchodníka s cukrovinkami, lahůdkami a potravinářským zbožím Františka Lhotského, který je začal vyrábět na Královských Vinohradech v Praze. Podnikatel Lhotský získal recept na jejich výrobu od Ericha Kirsteina, v jehož vídeňské firmě se vyráběly.
Bonbony se původně jmenovaly Caruso podle italského tenora Enrica Carusa, který přišel před jedním představením hlasivky. Cukrovinka mu je pomohla vrátit a on tak nepřišel o svou pověst. Z vděku jim pak daroval své jméno.
K přejmenování výrobku došlo v roce 1920, tedy v roce, kdy Národní shromáždění republiky Československé přijímá a vyhlašuje první Ústavní listinu Československé republiky. Lhotský si uvědomuje, že italský pěvec v Československu tak velký ohlas nemá a bylo by dobré výrobek pojmenovat po nějaké známé osobnosti z tuzemska.
V roce 1920 se v Lucerně setkává s populárním písničkářem a vlastencem Karlem Hašlerem (nejznámější z jeho více než 300 písní jsou Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci či Ta naše písnička česká), kterého v té době trápí problémy s hlasivkami.
Foto: Nestlé Česko
Iva Špačková Iva Špačková
22. 10. 2018 6:00
Tvrdé tmavé bonbony proti kašli s bylinkami a uhlíkem cucají Češi už 100 let. Dnes patří k jedněm z nejprodávanějších bonbonů v zemi. Na začátku se jim však neříkalo Hašlerky, ale jméno nesly po italském operním pěvci Carusovi. Podívejte se, kdy se přejmenovaly a jak přežily až do dneška.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy