Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso

Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso
Hašlerky se v Česku zrodily v roce 1918 v dílně obchodníka s cukrovinkami, lahůdkami a potravinářským zbožím Františka Lhotského, který je začal vyrábět na Královských Vinohradech v Praze. Podnikatel Lhotský získal recept na jejich výrobu od Ericha Kirsteina, v jehož vídeňské firmě se vyráběly.
Bonbony se původně jmenovaly Caruso podle italského tenora Enrica Carusa, který přišel před jedním představením hlasivky. Cukrovinka mu je pomohla vrátit a on tak nepřišel o svou pověst. Z vděku jim pak daroval své jméno.
K přejmenování výrobku došlo v roce 1920, tedy v roce, kdy Národní shromáždění republiky Československé přijímá a vyhlašuje první Ústavní listinu Československé republiky. Lhotský si uvědomuje, že italský pěvec v Československu tak velký ohlas nemá a bylo by dobré výrobek pojmenovat po nějaké známé osobnosti z tuzemska.
V roce 1920 se v Lucerně setkává s populárním písničkářem a vlastencem Karlem Hašlerem (nejznámější z jeho více než 300 písní jsou Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci či Ta naše písnička česká), kterého v té době trápí problémy s hlasivkami.
Foto: Nestlé Česko
Iva Špačková Iva Špačková
22. 10. 2018 6:00
Tvrdé tmavé bonbony proti kašli s bylinkami a uhlíkem cucají Češi už 100 let. Dnes patří k jedněm z nejprodávanějších bonbonů v zemi. Na začátku se jim však neříkalo Hašlerky, ale jméno nesly po italském operním pěvci Carusovi. Podívejte se, kdy se přejmenovaly a jak přežily až do dneška.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Trojnásobný mistr světa Nikulin skončil s hokejem

Ruský hokejový obránce a trojnásobný mistr světa Ilja Nikulin ukončil v 38 letech kariéru. Dlouholetý reprezentant byl už v minulé sezoně bez angažmá, poté co odešel z Dynama Moskva, kde v předchozích dvou ročnících dělal kapitána.

Nikulin celou kariéru strávil v Rusku, byť si jej v roce 2000 v draftu NHL vybrala ve druhém kole Atlanta jako 31. hráče v pořadí. Vedle Dynama nastupoval za Kazaň, s kterou vyhrál dvakrát KHL (2009 a 2010) a předtím jednou ruskou superligu (2006). Domácí titul získal i v dřívějším angažmá v moskevském klubu (2005).

Z mistrovství světa má sedminásobný účastník Utkání hvězd KHL kompletní sbírku medailí. Zlato vybojoval se sbornou v letech 2008, 2009 a 2012, kdy mužstvo dovedl k titulu jako kapitán. Startoval na osmi šampionátech a dvou olympijských hrách.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nebudu tolerovat násilí na demonstrantů policistech, řekl nový francouzský premiér Castex

Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a terorismu. Útoky na policisty i běžná kriminalita občany znepokojují a lidé žádají "rozhodnou a nekompromisní reakci státu", řekl podle agentury DPA Castex při představení programových priorit svého nového kabinetu ve francouzském parlamentu. V ekonomice hodlá premiér prosazovat snižování daní, transformaci průmyslu, investice do zelených technologií i pokračování sporné důchodové reformy.

Castex v projevu hovořil i o brutálním útoku na řidiče autobusu v jihofrancouzském Bayonne či o nedávných násilnostech v Dijonu a okolí. V mnoha oblastech drobná kriminalita, nezdvořilosti, zesměšňování, urážky či obchod s drogami zesílily natolik, že lidem brání v normálním životě, míní Castex.

"Naší policii a našim četníkům… chci jménem národa vyjádřit svou nejhlubší úctu a vděčnost," řekl novopečený šéf francouzské vlády. Dodal, že nebude tolerovat násilí, které během protestů páchá násilnická menšina demonstrantů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy