Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso

Foto: Hašlerky se objevily před 100 lety se vznikem republiky. Jmenovaly se Caruso
Hašlerky se v Česku zrodily v roce 1918 v dílně obchodníka s cukrovinkami, lahůdkami a potravinářským zbožím Františka Lhotského, který je začal vyrábět na Královských Vinohradech v Praze. Podnikatel Lhotský získal recept na jejich výrobu od Ericha Kirsteina, v jehož vídeňské firmě se vyráběly.
Bonbony se původně jmenovaly Caruso podle italského tenora Enrica Carusa, který přišel před jedním představením hlasivky. Cukrovinka mu je pomohla vrátit a on tak nepřišel o svou pověst. Z vděku jim pak daroval své jméno.
K přejmenování výrobku došlo v roce 1920, tedy v roce, kdy Národní shromáždění republiky Československé přijímá a vyhlašuje první Ústavní listinu Československé republiky. Lhotský si uvědomuje, že italský pěvec v Československu tak velký ohlas nemá a bylo by dobré výrobek pojmenovat po nějaké známé osobnosti z tuzemska.
V roce 1920 se v Lucerně setkává s populárním písničkářem a vlastencem Karlem Hašlerem (nejznámější z jeho více než 300 písní jsou Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci či Ta naše písnička česká), kterého v té době trápí problémy s hlasivkami.
Foto: Nestlé Česko
Iva Špačková Iva Špačková
22. 10. 2018 6:00
Tvrdé tmavé bonbony proti kašli s bylinkami a uhlíkem cucají Češi už přes 100 let. Dodnes patří k jedněm z nejprodávanějších bonbonů v zemi. Na začátku se jim však neříkalo Hašlerky, ale jméno nesly po italském operním pěvci Carusovi. Podívejte se, kdy se přejmenovaly a jak přežily až do dneška.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy