Chybí hrášek, okurky i zelí. Hamé bude kvůli neúrodě zeleniny zdražovat

ČTK ČTK
18. 9. 2018 16:41
Zdražení v řádu korun postihne především zeleninové výrobky. Kromě nízké úrody za ním podle firmy stojí i vysoká cena obalů a energií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hamé

Kunovice - Potravinářská společnost Hamé se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku se potýká s mimořádně špatnou úrodou zeleniny zapříčiněnou dlouhodobým suchem. Zřejmě se proto nevyhne úpravám cen u některých svých zeleninových výrobků pro odběratele. V úterý to řekl mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Zákazníci v obchodech mohou u vybraných produktů v příštích měsících očekávat zdražení, které by se podle zjištění ČTK mělo pohybovat v řádu jednotek korun.

Neúroda zeleniny zasáhla podle Kopáčka prakticky celou Evropu včetně Česka. "Například hrášek nenasadil horní patro rostlin a bylo ho tak o zhruba čtvrtinu méně než loni, výrazně méně je i okurek. Druhým problémem je fakt, že plodiny letos zrály najednou, souběžně. To pak ztěžuje jejich zpracování, protože nikdo nemá takovou kapacitu, aby vše najednou sklidil a zpracoval v závodě," uvedl mluvčí. Za problém považuje také nedostatek pracovníků v zemědělství.

Nejhůře podle Kopáčka zatím vypadá situace u červeného zelí. "Velmi utrpělo suchem, uvidíme nyní, jak to bude vypadat s bílým zelím a také s kořenovou zeleninou. Nastává i období sklizně druhého špenátu," řekl mluvčí. Zhruba polovinu množství zpracovávané zeleniny odebírá firma od českých zemědělců, zbývající část dováží ze zahraničí.

Hamé prozatím letos ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyrobilo asi o deset procent méně nakládané zeleniny. Společnost proto zřejmě nebude schopna uspokojit veškerou poptávku do další sezony.

"Nejde jen o nedostatek a růst cen surovin, také další vstupy se letos citelně zvyšují. Jde například o energie, obalové materiály nebo ceny dopravy. V současnosti vyhodnocujeme dopady zvýšení cen všech těchto vstupů včetně surovin na naši ekonomiku, ale bohužel se zřejmě nevyhneme úpravám cen některých zeleninových výrobků pro naše odběratele," uvedl Kopáček.

Koncové ceny pro spotřebitele však podle něj netvoří pouze dodavatelé, ale i prodejci. Dodavatelské ceny se tedy na finálním produktu podílejí jen zčásti.

Společnost vyrábí jednodruhovou nakládanou zeleninu, jako například okurky nebo hrášek. Na trh dále dodává zeleninové směsi, zeleninu využívá i do hotových jídel a kojeneckých výživ. Čisté tržby Hamé v pololetí meziročně vzrostly o 6,8 procenta, dosáhly 2,65 miliardy korun.

Společnosti se dařilo na českém trhu, kde tržby vzrostly o skoro sedm procent, dále v Maďarsku a v Rusku, kde rostly o desetinu. Naopak klesly na Ukrajině, o 8,5 procenta. Export z ČR vzrostl skoro o šest procent, firma získala nové zakázky v Německu, Itálii nebo v Izraeli. Za rok 2017 dosáhla firma čistých tržeb 5,13 miliardy korun.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy patří Májka, Znojmia a Otma. Firma exportuje do více než 40 zemí. Vlastníkem Hamé je norská skupina Orkla, která vlastní i společnost Vitana.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy