Chybí hrášek, okurky i zelí. Hamé bude kvůli neúrodě zeleniny zdražovat

ČTK ČTK
18. 9. 2018 16:41
Zdražení v řádu korun postihne především zeleninové výrobky. Kromě nízké úrody za ním podle firmy stojí i vysoká cena obalů a energií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hamé

Kunovice - Potravinářská společnost Hamé se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku se potýká s mimořádně špatnou úrodou zeleniny zapříčiněnou dlouhodobým suchem. Zřejmě se proto nevyhne úpravám cen u některých svých zeleninových výrobků pro odběratele. V úterý to řekl mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Zákazníci v obchodech mohou u vybraných produktů v příštích měsících očekávat zdražení, které by se podle zjištění ČTK mělo pohybovat v řádu jednotek korun.

Neúroda zeleniny zasáhla podle Kopáčka prakticky celou Evropu včetně Česka. "Například hrášek nenasadil horní patro rostlin a bylo ho tak o zhruba čtvrtinu méně než loni, výrazně méně je i okurek. Druhým problémem je fakt, že plodiny letos zrály najednou, souběžně. To pak ztěžuje jejich zpracování, protože nikdo nemá takovou kapacitu, aby vše najednou sklidil a zpracoval v závodě," uvedl mluvčí. Za problém považuje také nedostatek pracovníků v zemědělství.

Nejhůře podle Kopáčka zatím vypadá situace u červeného zelí. "Velmi utrpělo suchem, uvidíme nyní, jak to bude vypadat s bílým zelím a také s kořenovou zeleninou. Nastává i období sklizně druhého špenátu," řekl mluvčí. Zhruba polovinu množství zpracovávané zeleniny odebírá firma od českých zemědělců, zbývající část dováží ze zahraničí.

Hamé prozatím letos ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyrobilo asi o deset procent méně nakládané zeleniny. Společnost proto zřejmě nebude schopna uspokojit veškerou poptávku do další sezony.

"Nejde jen o nedostatek a růst cen surovin, také další vstupy se letos citelně zvyšují. Jde například o energie, obalové materiály nebo ceny dopravy. V současnosti vyhodnocujeme dopady zvýšení cen všech těchto vstupů včetně surovin na naši ekonomiku, ale bohužel se zřejmě nevyhneme úpravám cen některých zeleninových výrobků pro naše odběratele," uvedl Kopáček.

Koncové ceny pro spotřebitele však podle něj netvoří pouze dodavatelé, ale i prodejci. Dodavatelské ceny se tedy na finálním produktu podílejí jen zčásti.

Společnost vyrábí jednodruhovou nakládanou zeleninu, jako například okurky nebo hrášek. Na trh dále dodává zeleninové směsi, zeleninu využívá i do hotových jídel a kojeneckých výživ. Čisté tržby Hamé v pololetí meziročně vzrostly o 6,8 procenta, dosáhly 2,65 miliardy korun.

Společnosti se dařilo na českém trhu, kde tržby vzrostly o skoro sedm procent, dále v Maďarsku a v Rusku, kde rostly o desetinu. Naopak klesly na Ukrajině, o 8,5 procenta. Export z ČR vzrostl skoro o šest procent, firma získala nové zakázky v Německu, Itálii nebo v Izraeli. Za rok 2017 dosáhla firma čistých tržeb 5,13 miliardy korun.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy patří Májka, Znojmia a Otma. Firma exportuje do více než 40 zemí. Vlastníkem Hamé je norská skupina Orkla, která vlastní i společnost Vitana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy