Google chce nahnat lidi zpět do práce. Ti hrozí výpovědí, pokud home office skončí

Americký technologický gigant Google by své zaměstnance v září rád viděl zpět fyzicky v práci. Jenže mnozí pracovníci si už stihli zvyknout na home office, na který se jako celá řada dalších firem přesunuli kvůli koronavirové pandemii. Jak informoval server Business Insider, někteří zaměstnanci teď dokonce zvažují výpověď, pokud je Google bude nutit vrátit se do kanceláří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

O nechuti některých zaměstnanců společnosti Google znovu fyzicky chodit do práce se minulý týden na sociálních sítích zmínil například Chris Broadfoot, který v této firmě působí jako programátor. "Mluvil jsem s docela dost kolegy v Googlu, kteří říkali, že v práci skončí, pokud budou nuceni vrátit se v srpnu do kanceláří," napsal Broadfoot na Twitteru.

Podle amerického portálu Business Insider pak na post zareagovali další pracovníci Googlu s tím, že si najdou jinou práci, pokud by je tato technologická firma nutila skoncovat s prací z domova.

Třeba technický manažer Googlu Justin Beckworth na tweet odpověděl slovy, že v současné době řídí z home officu zaměstnance v osmi městech v pěti různých časových pásmech a nevidí důvod, proč by se musel vracet zpátky do kanceláře.

Server Business Insider také sám oslovil některé zaměstnance Googlu, z nichž část vyjádřila stejný nesouhlas s návratem do práce, o kterém mluvil Broadfoot na svém Twitteru. Pracovníci, s kterými americký server hovořil, si přáli zůstat v anonymitě.

Jeden z nich například uvedl, že někteří pracovníci už výpověď podali poté, co jim vedení zamítlo pracovat na dálku mimo oblast San Francisco Bay Area, kde se nachází Silicon Valley, sídlo známých technologických společností včetně Googlu.

Někteří pracovníci se navíc podle Business Insideru během pandemie už zkrátka odstěhovali někam pryč a nepočítali s tím, že někdy budou znovu dojíždět do práce. Podle něj se jedná hlavně o lidi ve věkové skupině kolem třiceti čtyřiceti let.

"Pokud nebudu mít příští jaro možnost pracovat na dálku, poohlédnu se po jiné práci, která takovou možnost nabízí," uvedl pro Business Insider jeden ze zaměstnanců. Ještě loni přitom interní průzkum Googlu ukázal, že si 62 procent zaměstnanců přeje návrat do práce. Pouze osm procent respondentů ale trvale.

Dobrovolně už od května

Google chce, aby lidé znovu začali docházet do kanceláří v září tohoto roku. Už od května se ale podle portálu BBC mohou vracet dobrovolně. Tento server také uvedl, že firma umožní vykonávat práci déle než dva týdny v roce z jakékoliv země.

Loni v prosinci také společnost uvedla, že zvažuje zavedení flexibilnějšího pracovního týdne, během kterého by pracovníci museli chodit do zaměstnání jen tři dny v týdnu. I to se ale někomu zdá moc. Podle zaměstnanců Googlu se navíc společnost od té doby jasně nevyjádřila, zda takovou možnost skutečně zavede, přestože se lidé dožadují odpovědi. 

Zaměstnanci oslovení portálem Business Insider prý v poslední době také zaznamenali, že řada firem nyní v pracovních inzerátech zdůrazňuje možnost práce na dálku. S trvalým home officem si koneckonců pohrávají i další technologičtí obři, kteří taktéž ve snaze tlumit pandemii koronaviru poslali už loni na jaře své lidi z kanceláří pryč.

Například šéf Twitteru Jack Dorsey loni uvedl, že pracovníkům umožní trvalý home office i po skončení pandemie. Tedy "pokud budou v roli a situaci, kdy si to mohou dovolit", řekl tehdy Dorsey. Společnost podle serveru BBC později uvedla, že i tak očekává, že pracovníci budou nějaký čas trávit i v kancelářích. 

Zpravodajský web BBC také před dvěma týdny informoval o tom, že trvalý home office umožní i Facebook. Firma podle BBC v práci na dálku vidí budoucnost. Loni v květnu zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že odhaduje, že v průběhu pěti až deseti let bude na dálku pracovat polovina zaměstnanců firmy.

Video: Překladač Google přeloží cedule přímo do češtiny z 89 jazyků

ukázka nové verze překladače v češtině | Video: Google
 

Právě se děje

před 16 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: ČTK
Další zprávy