Google chce do vesmíru. Pronajal si od NASA základnu

ČTK ČTK
11. 11. 2014 9:05
Google za pronájem rozsáhlého pozemku s letištěm či golfovým hřištěm zaplatí zhruba 26 miliard korun. Smlouva je na 60 let.
Hangár 1 na Moffett Field, který si také Google pronajal
Hangár 1 na Moffett Field, který si také Google pronajal | Foto: NASA

New York - Americká internetová společnost Google podepsala smlouvu o dlouhodobém pronájmu části historické letecké základny americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA) v Kalifornii. Internetová společnost tu hodlá zmodernizovat tři obrovské hangáry a využít je při projektech v oblasti robotiky a výzkumu vesmíru, napsala dnes agentura AP.

Google, který provozuje stejnojmenný internetový vyhledávač, za pronájem rozsáhlého pozemku s letištěm či golfovým hřištěm zaplatí 1,16 miliardy dolarů (25,7 miliardy Kč). Smlouva je na 60 let.

Místo leží pár kilometrů od hlavního ředitelství Googlu v Mountain View v kalifornském Silicon Valley a je součástí letecké základny Moffett Field. Do renovace hangárů a dalších zlepšení Google hodlá investovat přes 200 milionů dolarů, uvedla NASA. Hangáry bude podle ní využívat firma Planetary Ventures, což je dceřiná společnost Googlu, a to k "výzkumu, vývoji, montáži a testování" v oblastech vesmírného výzkumu, letectví, vesmírných vozítek (roverů), robotiky a dalších technologií.

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brine se zajímají o letectví a vesmír a dráhy Moffett Field již dříve používali pro svá soukromá letadla. Společnost nedávno převzala několik menších firem, které pracují na satelitních technologiích a v oblasti robotiky.

NASA plánuje na bývalé základně amerického námořnictva nadále provozovat své výzkumné centrum. Google bude mít na starosti operace na letištních drahách a v hangárech. Místní činitelé přitom oceňují, že Google slíbil opravit i historickou budovu z 30. let minulého století, nazývanou Hangar One (Hangár Jedna), která patří mezi místní pamětihodnosti.

Mluvčí Google se o plánech firmy s nově pronajatými pozemky odmítla podrobněji rozhovořit, podotkla AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy