Galerie draží projektil z uranového skla. Peníze poputují lidem zasaženým koronavirem

Ekonomika Ekonomika
25. 5. 2020 17:42
Pražská Galerie Kodl pořádá další charitativní on-line aukci na pomoc těm, kterým koronavirová pandemie ztížila život. Do dražby, která probíhá od pátku 22. května do první červnové neděle, jde dílo českého sochaře Rudolfa Burdy nazvané Virus Fighter, vyrobené z uranového skla. "Rychlá pomoc je ta nejúčinnější," komentuje akci majitel galerie Martin Kodl.
Sochař Rudolf Burda pózuje se svým dílem s názvem VIRUS FIGHTER
Sochař Rudolf Burda pózuje se svým dílem s názvem VIRUS FIGHTER | Foto: Galerie KODL

Minimalistické skleněné dílo Virus Fighter vypadá dle autora jako vesmírný skleněný projektil, který vyzařuje silné pozitivní vlnění a také má reprezentovat koncentrovanou sílu k destrukci negativní energie. "Působivost díla, jehož vyvolávací cena činí jednu korunu, ještě umocňuje výrazná barevnost atypického uranového skla," píše aukční dům v pozvánce na dražbu.

Za výtvorem stojí známé jméno českého sklářství: Rudolf Burda. "Naprosto nečekaná situace zasáhla do života lidí a negativně ovlivnila společnost na celém světě. Možnost alespoň trochu pomoci potřebným věnováním díla do on-line aukce Galerie Kodl vnímám jako další poslání mého umění - šířit pozitivní energii a radost," uvedl Burda, který se svými díly uspěl na české scéně i v zahraničí.

Burda se dlouhodobě věnuje tvorbě sochařských objektů ze skla a nerezové oceli. Preferuje minimalismus, čisté formy a geometrizující střídmost. Jeho dílo s tématikou koronaviru bude po celou dobu aukce vystavené v Galerii Kodl, která sídlí v centru Prahy.

Vydražené peníze poputují pětici charitativních organizací - Domovu sv. Karla Boromejského, Diakonii Litoměřice, Centru ARPIDA a na sbírku Nákup pro rodinu samoživitelky. Pátou organizaci si vybere nový držitel díla. 

Dílo VIRUS FIGHTER, které dal do aukce galerie KODL jeho autor Rudolf Burda.
Dílo VIRUS FIGHTER, které dal do aukce galerie KODL jeho autor Rudolf Burda. | Foto: Galerie KODL

"Koronavirová pandemie značně ztížila poskytování sociálních služeb a omezila provoz denních stacionářů. Zdravotní sestry a sociální pracovníci pracují v nemocnicích a v domovech pro seniory bez ohledu na čas a možné vlastní ohrožení. Současná krize způsobená epidemií také výrazněji dopadá na sociálně slabé," zdůvodnila galerie výběr míst, kterým suma připadne.

Galerie Kodl pořádala jednu on-line aukci na pomoc lidem zasaženým koronavirem už na přelomu měsíců března a dubna a právě její úspěch ji inspiroval k tomu akci zopakovat. Obraz nazvaný Virus 0420 (anticovid) od malíře a sochaře Jana Kalába se podařilo ve společné dražbě s Trafo Gallery vydražit za 850 tisíc korun. Také v tomto případě byl výtěžek určený pěti neziskovým organizacím včetně Pečovatelského centra Praha 7, Aliance pro individualizovanou podporu nebo Projektu šance.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy