Pohroma pro gurmány. Černých lanýžů je málo a jejich cena roste

ČTK ČTK
25. 11. 2017 7:26
Milovníci černých lanýžů smutní. Vzácné houby je málo a budou se muset v kuchyni obejít bez ní, nebo zaplatit vysokou cenu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Raw Truffle

Marseille  - Francouzští gurmáni si s blížícími se svátky stěžují na prudký nárůst ceny černých lanýžů. Může za něj letošní neúroda zaviněná dlouhotrvajícím suchem. Vzácná houba, která začíná růst na jaře pod kořeny stromů, totiž obvykle nabývá na objemu díky vydatným podzimním dešťům. Ty ale letos už podruhé na jih Francie, kde se lanýže vyskytují, nedorazily, napsala agentura Reuters.

Během velmi krátké prodejní sezony, která začala minulý víkend na trhu s lanýži v jihofrancouzské obci Richerenches, bylo prodáno pouhých 60 kilogramů této pochoutky. Běžně se přitom prodá až 500 kilogramů.

"Nepršelo už sedm měsíců," řekl jeden z prodejců Jean-Louis Bondil. "Situace je horší než loni, a už tehdy to byla katastrofa," dodal. Bondil soudí, že velkoobchodní cena za kilogram francouzských lanýžů se letos může vyšplhat až na 1 500 eur (přes 38 000 Kč) a maloobchodní cena může být ještě čtyřikrát vyšší.

Labužníci oceňují na černých lanýžích jejich jedinečnou chuť. Někteří tvrdí, že tyto houby fungují jako afrodiziakum. Celé lanýže se někdy krájejí na plátky a přidávají k jídlům, jako je carpaccio ze syrové hřebenatky. Polámané lanýže, které jsou k dostání za nižší cenu, jsou v miniaturním množství přidávány například do těstovin a omelet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy