Foto: Na lavičce si dobijete mobil i zamknete notebook. Tak vypadají chytrá města budoucnosti

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
David Karásek spolu s Radkem Hegmonem založili firmu na městský mobiliář počátkem 90. let. Od té doby uběhlo skoro čtvrt století a dlouhá police s diplomy a cenami za design jejich prací se už tíhou prohýbá. Navrhují a vyrábí lavičky, květináče, odpadkové koše do ulic měst, ale i autobusové či vlakové přístřešky, stojany na kola, a vlastně všechno, co zpříjemní lidem život v ulicích a na veřejném prostranství.
Areál bývalého JZD za obcí Bílovice na jižní Moravě před lety nadchl oba architekty natolik, že se jej rozhodli přebudovat zčásti na výrobnu a z části na ukázkové městečko, nebo spíš řekněme vzorovou moderní ulici. Svůj specifický design, který jim vtiskla ruka architektů, má i budova, kde firma sídlí. V dalších kravínech v areálu bývalého JZD jsou výrobny nebo sklady. Pracuje tu přes 300 zaměstnanců.
Zde začíná ukázková ulička. Na přímém slunci to možná tak nevyzní, jako když se setmí a ulici zalijí světla lamp, a také svítící lavičky či sedačky. „U městského mobiliáře je důležité, aby byl odolný a praktický. To se snažíme dodržet u všech výrobků. A jsme rádi, že je umíme dělat tak, že zapadnou do moderních měst, i do sousedství historických budov, i když město dřevo neudržuje a ono stárne,“ říká David Karásek.
Momentálně největší novinka: lavička, kde si můžete zamknout notebook či mobil, nebo taky batoh, a jít se projet třeba na in-linech nebo si zahrát frisbee. Zamykat se dá na klíč nebo přes mobilní aplikaci. Využít se dá na bazénech, sportovištích, ale i ve vnitroblocích firem či u restaurací oddechových areálů – lépe vždy tam, kde se dá nějak ohlídat, že vandalové lavičku nezničí. „Momentálně vymýšlíme model s dobíjením přes sluneční energii, na podzim bychom ho chtěli představit,“ říká Karásek.
Foto: Libor Teichmann
Lenka Petrášová
9. 7. 2017 21:02
Pamatujete si ještě na plechové autobusové zastávky se skly zpevněnými železnou drátěnou sítí zalitou v tlustostěnném skle? Právě na počátku devadesátých let se dva studenti z Moravy rozhodli, že městská architektura je to, čemu se chtějí věnovat. Založili firmu mmcité, která první zakázku na městský mobiliář vyhrála, ještě když byli oba na škole. A od prvních chvil existence vyhrává také české i světové designové soutěže. Městské vybavení veřejných prostor podle mmcité dnes najdete po celém světě, zastoupení mají v devíti zemích světa. Nyní razí projekt s názvem Smart Cité - tedy něco jako chytré město. Podívejte se, jak vypadá.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy