Foto: Na lavičce si dobijete mobil i zamknete notebook. Tak vypadají chytrá města budoucnosti

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
David Karásek spolu s Radkem Hegmonem založili firmu na městský mobiliář počátkem 90. let. Od té doby uběhlo skoro čtvrt století a dlouhá police s diplomy a cenami za design jejich prací se už tíhou prohýbá. Navrhují a vyrábí lavičky, květináče, odpadkové koše do ulic měst, ale i autobusové či vlakové přístřešky, stojany na kola, a vlastně všechno, co zpříjemní lidem život v ulicích a na veřejném prostranství.
Areál bývalého JZD za obcí Bílovice na jižní Moravě před lety nadchl oba architekty natolik, že se jej rozhodli přebudovat zčásti na výrobnu a z části na ukázkové městečko, nebo spíš řekněme vzorovou moderní ulici. Svůj specifický design, který jim vtiskla ruka architektů, má i budova, kde firma sídlí. V dalších kravínech v areálu bývalého JZD jsou výrobny nebo sklady. Pracuje tu přes 300 zaměstnanců.
Zde začíná ukázková ulička. Na přímém slunci to možná tak nevyzní, jako když se setmí a ulici zalijí světla lamp, a také svítící lavičky či sedačky. „U městského mobiliáře je důležité, aby byl odolný a praktický. To se snažíme dodržet u všech výrobků. A jsme rádi, že je umíme dělat tak, že zapadnou do moderních měst, i do sousedství historických budov, i když město dřevo neudržuje a ono stárne,“ říká David Karásek.
Momentálně největší novinka: lavička, kde si můžete zamknout notebook či mobil, nebo taky batoh, a jít se projet třeba na in-linech nebo si zahrát frisbee. Zamykat se dá na klíč nebo přes mobilní aplikaci. Využít se dá na bazénech, sportovištích, ale i ve vnitroblocích firem či u restaurací oddechových areálů – lépe vždy tam, kde se dá nějak ohlídat, že vandalové lavičku nezničí. „Momentálně vymýšlíme model s dobíjením přes sluneční energii, na podzim bychom ho chtěli představit,“ říká Karásek.
Foto: Libor Teichmann
Lenka Petrášová
9. 7. 2017 21:02
Pamatujete si ještě na plechové autobusové zastávky se skly zpevněnými železnou drátěnou sítí zalitou v tlustostěnném skle? Právě na počátku devadesátých let se dva studenti z Moravy rozhodli, že městská architektura je to, čemu se chtějí věnovat. Založili firmu mmcité, která první zakázku na městský mobiliář vyhrála, ještě když byli oba na škole. A od prvních chvil existence vyhrává také české i světové designové soutěže. Městské vybavení veřejných prostor podle mmcité dnes najdete po celém světě, zastoupení mají v devíti zemích světa. Nyní razí projekt s názvem Smart Cité - tedy něco jako chytré město. Podívejte se, jak vypadá.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy