Jak se v Česku vyrábí zbraně: Nahlédli jsme do střežených dílen České zbrojovky

Jak se v Česku vyrábí zbraně: Nahlédli jsme do střežených dílen České zbrojovky
Forma se v podstatě zhotovuje obalováním z několika vrstev písků, jejichž první vrstva určuje, jak drsný na povrchu bude výsledný odlitek.
Aby zbrojovka měla jistotu, že zbraně skutečně vystřelí, věnují se tu pochopitelně i jejich kontrole.
Zbraně jsou z výrobního procesu špinavé, proto je nutné je zase v jiné části areálu vyčistit.
Česká zbrojovka také dodnes vyrábí nejen sériové zbraně pro různé armády a skupiny, ale i limitované edice zbraní. Jako například tuto pistoli CZ 97 B se střenkami rukojeti vyrobené z klu mamuta.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Adéla Očenášková Jakub Plíhal, Adéla Očenášková
Aktualizováno 11. 3. 2022 10:17
Ruská agrese na Ukrajině po letech obrátila pozornost ke zbrojním výdajům zemí EU. "Obrannému průmyslu" se přitom v Česku dlouhodobě daří, výroba zbraní tu má dlouholetou tradici. On-line deník Aktuálně.cz nahlédl do výrobních hal i za těžké pancéřové dveře České zbrojovky. Tuzemský výrobce zbraní, který sídlí v Uherském Brodě, tento rok slaví 86 let od svého založení.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy