Foto: Brnu ujel vlak. Recept na železniční centrum střední Evropy mají ve Vídni

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Po čtvrt roce výrazných omezení dokončila státní Správa železniční dopravní cesty rekonstrukci brněnského hlavní nádraží. Během léta opravila Pražský viadukt a čtvrté nástupiště za 170 milionů korun. Příští rok se bude pokračovat.
Vídeň dlouho trápila stejná situace, která trápí Brno. Město mělo hned tři důležitá nádraží pro dálkové vlaky, ale ani jedno nebylo oboustranně průjezdné.
Podívejme se, jak v rakouské metropoli - od Brna vzdálené 150 kilometrů - vypadá hlavní nádraží a jeho okolí v současnosti.
Vídeň se musela vypořádat s problémem, jak postavit systém tratí tak, aby se propojily právě v místě nového hlavního nádraží. Město si přálo zachovat jeho polohu v těsné blízkosti centra.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
9. 10. 2017 7:31
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v září dokončila rekonstrukci hlavního nádraží v Brně. Další opravy železničního uzlu chystá na příští rok. Stále se přitom neví, zda nádraží zůstane na dosavadním místě, nebo se odsune dále od centra. Rakouskou metropoli Vídeň trápila podobná situace. Měla nevyhovující, staré a neprůjezdné nádraží. Ale zatímco Brno během uplynulých 20 let stihlo vypsat dvě neplatná referenda, Vídeň vybudovala moderní dopravní terminál. Podívejme se na něj.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy