Foto: Brnu ujel vlak. Recept na železniční centrum střední Evropy mají ve Vídni

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Po čtvrt roce výrazných omezení dokončila státní Správa železniční dopravní cesty rekonstrukci brněnského hlavní nádraží. Během léta opravila Pražský viadukt a čtvrté nástupiště za 170 milionů korun. Příští rok se bude pokračovat.
Vídeň dlouho trápila stejná situace, která trápí Brno. Město mělo hned tři důležitá nádraží pro dálkové vlaky, ale ani jedno nebylo oboustranně průjezdné.
Podívejme se, jak v rakouské metropoli - od Brna vzdálené 150 kilometrů - vypadá hlavní nádraží a jeho okolí v současnosti.
Vídeň se musela vypořádat s problémem, jak postavit systém tratí tak, aby se propojily právě v místě nového hlavního nádraží. Město si přálo zachovat jeho polohu v těsné blízkosti centra.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
9. 10. 2017 7:31
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v září dokončila rekonstrukci hlavního nádraží v Brně. Další opravy železničního uzlu chystá na příští rok. Stále se přitom neví, zda nádraží zůstane na dosavadním místě, nebo se odsune dále od centra. Rakouskou metropoli Vídeň trápila podobná situace. Měla nevyhovující, staré a neprůjezdné nádraží. Ale zatímco Brno během uplynulých 20 let stihlo vypsat dvě neplatná referenda, Vídeň vybudovala moderní dopravní terminál. Podívejme se na něj.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy