Otočit, usadit, zmrazit a odstřelit. Ve Starém Plzenci ukazují, jak se odkaluje sekt

Zájemci si mohli vyzkoušet i ruční odkalení sektu, při kterém se odstřelí kvasinkové kaly usazené na zátce.
Značka Bohemia Sekt sice přišla na trh před padesáti lety (v roce 1970), šumivé víno se však na Plzeňsku vyrábělo už dříve. Firma sídlící ve Starém Plzenci u Plzně loni prodala v kategorii sektů a šumivých nápojů 17,8 milionu lahví a je tak největším tuzemským výrobcem "bublin".
Bohemia Sekt má v této kategorii zhruba sedmdesátiprocentní podíl na trhu. "To může znít jako krásné číslo, ale nám jde spíše o to, aby se celý trh zvyšoval. Spotřeba šumivých vín u nás jsou pouze dvě lahve na osobu za rok," řekl marketingový ředitel Martin Fousek.
Podle hlavního sklepmistra Josefa Švédy se třetina hroznů na výrobu sektu vypěstuje v Česku a zbytek se musí dovézt ze zahraničí. V každém cuvée, tedy směsi základních vín na výrobu šampaňského, je však obsažena alespoň část moravských vín.
Budova Bohemia Sektu je původní pivovar, který byl založen v roce 1871. Kvůli dominanci Prazdroje však spousta menších pivovarů zavřela a produkce se přesunula do Plzně. Sklepy ve Starém Plzenci tak od roku 1925 ležely ladem.
Foto: Jakub Plíhal
Magdalena Chorá Jakub Plíhal Magdalena Chorá, Jakub Plíhal
8. 9. 2020 7:20
Největší výrobce šumivých vín v Česku slaví 50 let. Bohemia Sekt začal s expedicí prvních lahví v roce 1970. Od té doby se výroba částečně zautomatizovala, postup je však stále oproti klasickému vínu relativně komplikovaný. Podívejte se, jak se vyrábí česká obdoba šampaňského a jak nelehké je ručně odkalit archivní várku.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy