Foto: Autobusové nádraží v Brně čeká proměna. Do tří let z něj má být moderní prostor

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
26. 10. 2017 13:00
Do konce roku 2019 se má ponurý prostor proměnit v moderní autobusové nádraží splňující současné požadavky na cestování.
Vizualizace proměny autobusového nádraží Zvonařka.
Vizualizace proměny autobusového nádraží Zvonařka. | Foto: Chybik+Kristof Architects

Brno - Brněnské autobusové nádraží na Zvonařce podstoupí do konce roku 2019 výraznou modernizaci. Cílem je udělat z nepříliš přívětivého místa nádraží odpovídající současným požadavkům na cestování.

Změny dnes představili zástupci architektonického studia Chybik+Kristof Architects, brněnského magistrátu a majitele nádraží.

Autobusové nádraží Zvonařka v Brně na fotce z roku 2010.
Autobusové nádraží Zvonařka v Brně na fotce z roku 2010. | Foto: ČTK

Autobusové nádraží bylo otevřeno ve druhé polovině 70. let minulého století a denně přivítá kolem 25 000 cestujících z tuzemska i ze zahraničí.

V rámci proměny vznikne nová odbavovací hala naproti Vaňkovce u Opuštěné ulice a celý prostor dostane nové osvětlení. Dnes působí velký prostor i za slunečného dne poměrně ponuře, řekl architekt Ondřej Chybík.

Majitelem nádraží je společnost ČSAD Brno holding. Ta podle svého místopředsedy Antonína Grundy předpokládá, že cena rekonstrukce se bude pohybovat pod 130 miliony korun.

Na projektu spolupracuje i město, které chce pomoci s financováním pomocí evropského dotačního programu ITI. Zvonařka je totiž významným mezinárodním autobusovým uzlem, kterým denně projede až 1000 autobusů.

Současná podoba autobusového nádraží.
Současná podoba autobusového nádraží. | Foto: Chybik+Kristof Architects

Pro nádraží na Zvonařce je typická konstrukce, díky níž mohou nad nástupišti parkovat odstavené autobusy. "Nám se hrozně líbí a je to jeden z mála příkladů brutalistní architektury v Brně. Jen je potřeba ji celou očistit," řekl Chybík.

Aby se změnil typický ponurý pocit z pobytu pod konstrukcí, získá prostor s nástupišti nové osvětlení pomocí LED pásek. "Využijeme technologie, které před čtyřiceti lety neexistovaly. Dnes světla svítí tak, že prostor opticky zmenšují. Nová světla budou svítit nad sebe a od konstrukce se světlo odrazí dolů do prostoru," vysvětlil Chybík, který nádraží vnímá jako veřejný prostor, který se má do budoucna začlenit do postupně budovaného Jižního centra.

Proměna podle architektů.
Proměna podle architektů. | Foto: Chybik+Kristof Architects

Nová odbavovací hala bude logicky tam, odkud dnes proudí nejvíce lidí, tedy od Vaňkovky. Vznikne na místě dnešních stánků a první refýže. Současná budova u Plotní ulice se opraví a bude sloužit administrativním potřebám firmy i jako zázemí řidičů, po němž stále více volají dopravci.

Průchod na nástupiště už nebude z okrajů nádraží, ale jeho středem. "Snahou je, aby byl pohyb co nejpřehlednější a nejjednodušší," uvedl Chybík. Parkoviště pro osobní auta bude v jižní části nádraží.

S přestavbou časově koresponduje i přeložka tramvaje do Plotní ulice z Dornychu, která by měla začít příští rok. Díky tomu se po více než čtyřiceti letech dočkají lidé tramvajové zastávky přímo u nádraží a bude moci zmizet složitý nadchod od současné zastávky Zvonařka. Stejně tak se počítá s autobusovou zastávku v Opuštěné ulici přímo u nádraží. "Dnes je nelogicky posunutá směrem na západ," řekl Chybík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky".

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy