Fórum dárců začalo udělovat Známku kvality

vt
31. 1. 2013 19:10
Nový certifikát je dalším krokem k posílení transparentnosti dárcovského prostředí
Ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová
Ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová | Foto: Vojtěch Marek

Další krok ke kultivaci, posílení kvality a transparentnosti českého dárcovského prostředí udělalo na sklonku minulého roku Fórum dárců, když začalo nadacím a nadační fondům udělovat Známku kvality.

„Certifikát Známka kvality jsou vlastně dobrovolné standardy pro nadace a nadační fondy; je to sebehodnotící dotazník, který sleduje jednotlivé oblasti - mj. vedení a správu firemního nadačního subjektu, hospodaření, etické chování a odpovědnost, prostředky nadace a grantová pravidla, otevřenou komunikaci a spojení se zřizovatelem," charakterizuje nový institut ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. „Když tímto sebehodnocením nadace a nadační fondy projdou, prokazují, že v oblasti transparentnosti a kvality práce nabízejí víc, než po nich požaduje zákon."

Sebehodnocení zájemců o známku kvality ale není formálním procesem a získání certifikátu není automatické, protože je ještě důkladně ověřuje Fórum dárců a poté posuzuje nezávislá komise. Teprve pak, v případě splnění všech podmínek, může zájemce certifikát o udělení Známky kvality získat; propůjčuje se mu právo označovat se touto Známkou na období dvou let.

Samotný hodnotící proces má pro organizace nepopiratelné benefity, mezi které patří pomoc při zkvalitňování nastavení procesů a fungování nadačních subjektů, pomoc při rozvoji a zvýšení jejich výkonnosti. Dalším bonusem je detailní hodnocení a zpětná vazba s reflexí silných a slabých stránek. Pro potenciální dárce pak může být tento certifikát dalším potvrzením, že své prostředky věnuje do správných rukou.

V první „vlně" získalo Známku kvality od Fóra dárců šestnáct nadací a nadačních fondů - mezi nimi i první firemní nadační subjekt, Nadace OKD. Podrobnější informace o Známce kvality a kritériích nutných pro její získání najdou zájemci na stránkách Fóra dárců (http://www.donorsforum.cz).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Španělský fotbalista Thiago z Liverpoolu má koronavirus

Nová posila fotbalistů Liverpoolu Thiago Alcántara má koronavirus. Španělský záložník, jenž do týmu anglického mistra přišel před dvěma týdny z Bayernu Mnichov, nyní musí do karantény. Oznámili to zástupci Reds, neupřesnili ale, kdy měl Thiago pozitivní test.

Devětadvacetiletý fotbalista debutoval v dresu Liverpoolu 20. září při výhře 2:0 nad Chelsea, u pondělního vítězství 3:1 nad Arsenalem už ale chyběl.

Vedení Premier League v pondělí zveřejnilo, že v posledním kole testů na koronavirus za uplynulý týden se objevila nemoc covid-19 u deseti lidí. Identitu nakažených ale jako obvykle neprozradilo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden těsně před televizní debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání, prezident čelí kritice po odhalení NYT

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se svým sokem Donaldem Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání za minulý rok. Trump přitom od víkendu čelí zvýšenému tlaku na zveřejnění vlastních finančních záznamů poté, co deník The New York Times napsal, že prezident nezaplatil za posledních 15 let v podstatě nic na federálních daních z příjmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy