Fórum dárců začalo udělovat Známku kvality

vt
31. 1. 2013 19:10
Nový certifikát je dalším krokem k posílení transparentnosti dárcovského prostředí
Ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová
Ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová | Foto: Vojtěch Marek

Další krok ke kultivaci, posílení kvality a transparentnosti českého dárcovského prostředí udělalo na sklonku minulého roku Fórum dárců, když začalo nadacím a nadační fondům udělovat Známku kvality.

„Certifikát Známka kvality jsou vlastně dobrovolné standardy pro nadace a nadační fondy; je to sebehodnotící dotazník, který sleduje jednotlivé oblasti - mj. vedení a správu firemního nadačního subjektu, hospodaření, etické chování a odpovědnost, prostředky nadace a grantová pravidla, otevřenou komunikaci a spojení se zřizovatelem," charakterizuje nový institut ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. „Když tímto sebehodnocením nadace a nadační fondy projdou, prokazují, že v oblasti transparentnosti a kvality práce nabízejí víc, než po nich požaduje zákon."

Sebehodnocení zájemců o známku kvality ale není formálním procesem a získání certifikátu není automatické, protože je ještě důkladně ověřuje Fórum dárců a poté posuzuje nezávislá komise. Teprve pak, v případě splnění všech podmínek, může zájemce certifikát o udělení Známky kvality získat; propůjčuje se mu právo označovat se touto Známkou na období dvou let.

Samotný hodnotící proces má pro organizace nepopiratelné benefity, mezi které patří pomoc při zkvalitňování nastavení procesů a fungování nadačních subjektů, pomoc při rozvoji a zvýšení jejich výkonnosti. Dalším bonusem je detailní hodnocení a zpětná vazba s reflexí silných a slabých stránek. Pro potenciální dárce pak může být tento certifikát dalším potvrzením, že své prostředky věnuje do správných rukou.

V první „vlně" získalo Známku kvality od Fóra dárců šestnáct nadací a nadačních fondů - mezi nimi i první firemní nadační subjekt, Nadace OKD. Podrobnější informace o Známce kvality a kritériích nutných pro její získání najdou zájemci na stránkách Fóra dárců (http://www.donorsforum.cz).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy