Nejbohatším Čechům oficiálně vládne žena. Takto vypadá letošní žebříček Forbesu

Ekonomika Ekonomika
5. 10. 2022 10:02
Nejbohatší v Česku je dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou. Druhý je v letošním žebříčku časopisu Forbes majitel KKCG Karel Komárek. Pořadí na prvních pěti místech žebříčku se nezměnilo, v první desítce si nejbohatší Češi jen proměnili umístění. Forbes ve středu žebříček zveřejnil na svém webu.
Vdova po zakladateli společnosti PPF Renáta Kellnerová, která je nyní správkyní jeho pozůstalosti. Snímek z výroční zprávy PPF za rok 2021.
Vdova po zakladateli společnosti PPF Renáta Kellnerová, která je nyní správkyní jeho pozůstalosti. Snímek z výroční zprávy PPF za rok 2021. | Foto: PPF

Renáta Kellnerová

Na letošní žebříček měla podle Forbesu významný vliv válka na Ukrajině, energetická krize a vysoká inflace, dopady měly také rychle se měnící kurzy měn a ceny akcií. "Konkrétně meziroční rozdíl kurzu dolaru i eura pomohl některým miliardářům z našeho žebříčku 'zvýšit' hodnotu aktiv v korunovém vyjádření o více než 15 procent," uvedl Forbes.

  • Nejbohatší v Česku je podle něj dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem za 382,9 miliardy korun.

Skupina PPF oznámila, že 23. září nabylo právní moci usnesení příslušného soudu, jímž byla schválena dohoda o rozdělení pozůstalosti po Kellnerovi, který zemřel v březnu loňského roku.

Kellnerová se tak oficiálně stala majoritním akcionářem skupiny PPF s podílem 59,358 procenta. Každé ze čtyř dětí Kellnera je pak vlastníkem podílu ve výši 9,893 procenta.

"Všichni noví akcionáři se dohodli, že ve vztahu k veřejnosti budou zastupováni paní Renátou Kellnerovou. Na aktuální organizační struktuře skupiny PPF ani na způsobu jejího řízení se nic nemění," uvedl ve zprávě mluvčí PPF Leoš Rousek.

  • Podívejte se, kdo se umístil na dalších příčkách žebříčku nejbohatších Čechů podle Forbesu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy