Politici se v Rize shodli na prioritách investic z fondů EU

ČTK ČTK
10. 6. 2015 20:05
Mezi hlavní problémy evropských měst patři podle politiků stárnutí populace a dostupnost bydlení.
Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: ČTK

Praha/Riga - Na prioritách investic z evropských fondů, které mají řešit zejména největší problémy měst jako například dostupnost bydlení, se v úterý na jednání v lotyšském hlavním městě Rize dohodli ministři členských zemí EU zodpovědných za kohezní a urbánní politiku.

Ve středu o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Právě ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na jednání Česko zastupovala.

Ministři se shodli na tom, že v dotační politice je nutné zohledňovat místní specifika a zdůrazňovat roli a odpovědnost měst za rozvoj jejich území.

"K naplňování cílů EU a měření přínosů projektů podpořených z fondů EU je nutné silné partnerství měst. Na jejich největší problémy musíme reagovat globálně," řekl Vilém Frček z odboru komunikace MMR.

Starnutí populace a dostupnost bydlení

Jako největší úskalí evropských měst politici vidí demografickou změnu, tedy stárnutí populace, dostupnost bydlení, energetickou náročnost, migraci a připravenost na ekonomické změny z toho plynoucí.

Právě na tyto oblasti by se měly státy podle ministrů zaměřit při přípravě projektů financovaných z evropských zdrojů v novém programovém období.

Ministři také požadují zjednodušování pravidel pro čerpání evropských fondů a uvítali by lepší sdílení zkušeností mezi členskými státy a Evropskou komisí.

"Dobrá komunikace je základem fungování lidské společnosti a v oblasti evropských fondů je více než žádoucí spolu mluvit a vyměňovat si zkušenosti," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Setkání vyvrcholilo podepsáním společného memoranda k podpoře územního rozvoje a rozvoje měst.

Nejhůře čerpající země

Před setkáním s ministry Šlechtová bilaterálně jednala s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretu. Řešily spolu hlavně efektivní dočerpání peněz v končícím programovém období 2007 až 2013. Česko v něm patřilo k nejhůře čerpajícím zemím.

V novém programovém období 2014 až 2020 může Česká republika z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm.

Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy