Fond dopravy dostane míň peněz, vláda osekala rozpočet

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 10. 2013 21:12
Nezačne se s novými projekty, zakonzervují se zřejmě i ty rozestavěné.
Foto: Reuters

Praha - Vláda Jiřího Rusnoka schválila seškrtaný rozpočet Státního fondu dopraví infrastruktury (SFDI).

Fond sice pro příští rok dostal přidáno téměř pět miliard korun na spolufinancování projektů dotovaných Evropskou unií, pro roky 2015 a 2016 ale musí počítat s výrazným omezením finančních prostředků.

Zelenou ale dostal obchvat Třince, na který obyvatelé města čekají řadu let.

Po jednání vlády to uvedl ministr dopravy Zdeněk Žák. Včetně evropských peněz má SFDI napřesrok hospodařit se 71 miliardami korun.

"K penězům rozpočtovaným na příští rok máme možnost dočerpat ty takzvané neúspěchy našich předchůdců, tzn. prostředky, které se nepodařilo dočerpat v minulém období," uvedl ministr.

Obchvat Třince by se mohl začít stavět příští rok na jaře a projektová cena komunikace I/11 je 4,4 miliardy Kč. Výsledná cena by ale měla být nižší. Půjde o výstavbu dvou úseků, Nebory - Oldřichovice a Oldřichovice - Bystřice.

Peníze nebudou...

Příspěvek fondu ze státního rozpočtu má ale mezi roky 2014 a 2015 klesnout ze 46,2 miliardy na 37 miliard korun. Podle ministerstva dopravy tak nebudou peníze na pokračování prací u řady rozestavěných staveb.

"Více peněz v příštím roce jen prohlubuje problém v roce 2015 a 2016," řekl generální ředitel SFDI Tomáš Čoček.

Fond se proto nebude ohlížet na výhled na tyto roky, stavby dále poběží a budou zahajovány i nové s tím, že se jejich financování vyřeší při sestavování rozpočtu v příštím roce.

... ani na rozestavěné projekty

Pokud by se ale naplnila čísla uvedená ve střednědobém výhledu, chyběly by na financování miliardy korun. SFDI by tak musel odložit stavby, které ještě nebyly zahájeny, a zakonzervovat všechny rozestavěné projekty.

To by se podle Čočka dotklo prakticky všech infrastrukturních projektů, protože peníze uvedené v rozpočtovém výhledu pokrývají pouze na opravy a údržbu dopravní sítě. Takovýto scénář je ale podle Čočka velmi nepravděpodobný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy