Fischer a Exim Tours začnou v červnu vracet peníze za poukazy za zájezdy

ČTK ČTK
28. 5. 2021 11:16
Cestovní kanceláře (CK) patřící do skupiny DER Touristik Eastern Europe, pod kterou na českém trhu spadají CK Fischer, Exim Tours, Nev-Dama nebo portál e-Travel, začnou klientům už v červnu vracet peníze za nevyužité poukazy za zrušené zájezdy, řekl mluvčí Fischer Group Jan Bezděk. Podle Bezděka je čas na využití poukazů do 31. srpna, pokud je lidé neuplatní, mají do 14 dnů nárok na vrácení peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vydávání poukazů umožnil nový zákon, tzv. lex voucher. DER Touristik Eastern Europe drží momentálně poukazy v hodnotě vyšších stovek milionů korun.

Bezděk již dříve uvedl, že CK Fischer vydala vouchery za více než 500 milionů korun. Z nich zhruba pětinu tvořili klienti spadající mezi takzvané zranitelné spotřebitele, kterým byly vráceny peníze v hotovosti.

CK Exim Tours klientům podle dřívějšího vyjádření jejího mluvčího Petra Kostky vystavila zhruba 30 000 poukazů podle nového zákona, zhruba 7000 jich proplatila, protože je drželi klienti ze zranitelných skupin. Mezi ně patří například lidé nad 65 let, zdravotně postižení nebo nezaměstnaní.

"Registrujeme v poslední době zvýšený počet dotazů na uplatňování voucherů a zaznamenali jsme na trhu i obavy, jestli budou peníze za případně nevyužité vouchery v plné výši vráceny. Nechceme být součástí spekulací o tom, jestli klienti svoje peníze dostanou zpátky nebo ne," uvedl předseda představenstva DER Touristik Easter Europe Jiří Jelínek.

Pracovníci CK začnou klienty, kteří ještě o uplatnění poukazu nepožádali, kontaktovat ve druhé polovině června. Lidé sami nemají kvůli tomu kancelářím volat, spojí se s nimi pracovník, který bude mít tento úkol na starosti.

DER Touristik podle Jelínka věří, že většina klientů se rozhodne voucher využít, protože zájem o cestování roste. "V posledních třech týdnech prodáváme o 20 až 30 procent zájezdů více než ve stejném období v roce 2019, tedy ještě před covidem," dodal Jelínek.

Některé CK vydávaly kromě státních poukazů i své vlastní. Například CK Blue Style tento týden uvedla, že klienti, kteří zvolili její vlastní vouchery, o peníze nepřijdou. Byly to více než tři čtvrtiny zákazníků, uvedl provozní ředitel Blue Style Ondřej Rušikvas. Tyto poukazy mohou uplatnit do 30. října s možností vycestovat i v příštím roce.

Nový zákon, který prezident Miloš Zeman podepsal loni 20. dubna, umožnil CK místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Odmítnout ho mohli lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat.

Peníze mohly rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů. Evropská komise zákon rozporovala. Lidé podle ní mají nárok na vrácení peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy