Firma, s níž se Praha soudí o miliardu kvůli požáru Průmyslového paláce, je v likvidaci

ČTK ČTK
25. 2. 2018 20:50
Firma má nyní podle vlastního tvrzení majetek jen v řádu desítek tisíc korun.
Požár průmyslového paláce v říjnu 2008.
Požár průmyslového paláce v říjnu 2008. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firma Reality MK, s níž se Praha soudí kvůli požáru Průmyslového paláce o miliardu korun, je v likvidaci a žádá o prohlášení úpadku. Firma má nyní podle vlastního tvrzení majetek jen v řádu desetitisíců korun. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku, na které upozornil server iHNed.cz. Reality MK patří slovenské Inchebě, která měla palác dlouhodobě pronajatý.

Levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti vyhořelo v říjnu 2008. Policie konkrétního viníka nenašla, podle soudů zanedbal nájemce výstaviště prevenci. Nejvyšší soud předloni potvrdil dřívější verdikt, který dal Praze možnost žádat od Reality MK náhradu škody způsobené požárem.

Rozsudky však ještě neřešily výši náhrady, kterou Praha stanovila zhruba na 1,045 miliardy. Reality MK nyní v insolvenčním návrhu ze začátku letošního února tvrdí, že má majetek jen přes 100.000 korun.

Firma Reality MK v návrhu uvádí, že její drobný majetek činí asi 48 000 korun a dalších 94 000 korun má v pokladně. Jinak má firma podle svého tvrzení již jen pohledávky vůči dalším firmám či lidem kolem 1,2 milionu.

Sama Reality MK ale kromě miliardy požadované Prahou ještě dluží dalším společnostem několik milionů korun. Reality MK proto žádá soud, aby potvrdil její úpadek a vyhlásil konkurz na majetek firmy.

Město po požáru nechalo vystavět na místě shořelého křídla provizorní stan. Loni vedení Prahy schválilo výběr dodavatele projektové dokumentace na dostavbu křídla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy