Firma ovládaná městem musí poskytovat informace, potvrdil Ústavní soud

ČTK ČTK
11. 4. 2018 13:34
Stížnost společnosti, od které pražský zastupitel požadoval seznam členů dozorčí rady a představenstva včetně jejich měsíčních odměn, zamítli ústavní soudci.
Foto: Jakub Plíhal

Brno - Akciová společnost Pražská plynárenská Servis distribuce podléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím, měla by tedy reagovat na žádosti o poskytnutí údajů. Potvrdil to Ústavní soud.

Přes řetězec jiných právnických osob ji plně ovládá hlavní město Praha, firma tak naplňuje znaky veřejné instituce ve smyslu informačního zákona. Nález šířeji dopadá i na jiné dceřinné společnosti městských firem.

Ke stejnému závěru už dříve dospěl Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud. Stížnost společnosti, od které pražský zastupitel Adam Zábranský (Piráti) požadoval seznam členů dozorčí rady a představenstva včetně jejich měsíčních odměn, dnes ústavní soudci zamítli. Informace by tak měla poskytnout, pokud se nenajde jiný důvod pro jejich odepření.

"Jednalo se o precedenční spor. Soudy ještě předtím nikdy nerozhodovaly, jestli firma vlastněná městem skrze jinou firmu musí poskytovat informace v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Jsem rád, že nám Ústavní soud dal za pravdu a neomezil právo na informace, podobně jako to udělal minulý rok ve věci ČEZ," uvedl Zábranský.

Ústavní soud loni průlomovým nálezem prakticky vyloučil z působnosti informačního zákona státní podnik ČEZ. Zdůraznil tehdy to, že stát je sice majoritním, ale zdaleka ne jediným akcionářem energetického gigantu. Proto nelze ČEZ pokládat za veřejnou instituci.

U Pražské plynárenské Servis distribuce je ale situace jiná. Jejím jediným akcionářem je sice další obchodní společnost, tedy Pražská plynárenská, tu však přes holding plně ovládá město.

Kdyby za těchto okolností firma nebyla považována za veřejnou instituci, znamenalo by to, že samosprávy mohou prostým řetězením korporátních vztahů vyvázat městské či krajské společnosti z působnosti informačního zákona.

Pražská plynárenská Servis distribuce vznikla v roce 2005 fúzí dvou dceřiných společností Pražské plynárenské. Poskytuje služby mateřské společnosti i dalším provozovatelům plynových zařízení, zejména v oblasti výstavby, servisu a údržby plynovodů, přípojek, rozvodů, měřicích stanic a podobně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy