Firma ovládaná městem musí poskytovat informace, potvrdil Ústavní soud

ČTK ČTK
11. 4. 2018 13:34
Stížnost společnosti, od které pražský zastupitel požadoval seznam členů dozorčí rady a představenstva včetně jejich měsíčních odměn, zamítli ústavní soudci.
Foto: Jakub Plíhal

Brno - Akciová společnost Pražská plynárenská Servis distribuce podléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím, měla by tedy reagovat na žádosti o poskytnutí údajů. Potvrdil to Ústavní soud.

Přes řetězec jiných právnických osob ji plně ovládá hlavní město Praha, firma tak naplňuje znaky veřejné instituce ve smyslu informačního zákona. Nález šířeji dopadá i na jiné dceřinné společnosti městských firem.

Ke stejnému závěru už dříve dospěl Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud. Stížnost společnosti, od které pražský zastupitel Adam Zábranský (Piráti) požadoval seznam členů dozorčí rady a představenstva včetně jejich měsíčních odměn, dnes ústavní soudci zamítli. Informace by tak měla poskytnout, pokud se nenajde jiný důvod pro jejich odepření.

"Jednalo se o precedenční spor. Soudy ještě předtím nikdy nerozhodovaly, jestli firma vlastněná městem skrze jinou firmu musí poskytovat informace v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Jsem rád, že nám Ústavní soud dal za pravdu a neomezil právo na informace, podobně jako to udělal minulý rok ve věci ČEZ," uvedl Zábranský.

Ústavní soud loni průlomovým nálezem prakticky vyloučil z působnosti informačního zákona státní podnik ČEZ. Zdůraznil tehdy to, že stát je sice majoritním, ale zdaleka ne jediným akcionářem energetického gigantu. Proto nelze ČEZ pokládat za veřejnou instituci.

U Pražské plynárenské Servis distribuce je ale situace jiná. Jejím jediným akcionářem je sice další obchodní společnost, tedy Pražská plynárenská, tu však přes holding plně ovládá město.

Kdyby za těchto okolností firma nebyla považována za veřejnou instituci, znamenalo by to, že samosprávy mohou prostým řetězením korporátních vztahů vyvázat městské či krajské společnosti z působnosti informačního zákona.

Pražská plynárenská Servis distribuce vznikla v roce 2005 fúzí dvou dceřiných společností Pražské plynárenské. Poskytuje služby mateřské společnosti i dalším provozovatelům plynových zařízení, zejména v oblasti výstavby, servisu a údržby plynovodů, přípojek, rozvodů, měřicích stanic a podobně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy