Finanční správa získá novou pravomoc. Berní úředník zjistí, kdo skutečně vlastní bankovní účet

Jan Prokeš Jan Prokeš
23. 5. 2018 16:30
Poslanci dnes schválili novelu daňového řádu, která zvyšuje moc tuzemské finanční správy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tuzemská finanční správa zvýší svou moc a dostane se k některým údajům, které dosud podléhaly bankovnímu tajemství. Berní úředníci například zjistí, kdo je skutečným majitelem účtu. Změnu přináší novela daňového řádu. Tu ve středu schválili poslanci, když přehlasovali veto Senátu.

Na začátku byla snaha Bruselu o mezinárodní spolupráci v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Podle evropské směrnice by se čeští finanční úředníci mohli dostat k citlivým údajům bank, advokátů nebo daňových poradců jen v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale nechala novelu napsat tak, že by se k informacím bank berní úředníci dostali i v čistě vnitrostátních záležitostech. U advokátů či daňových poradců tuto povinnost zavádět nechtěla. "Z těch států, které již směrnici přijaly, mi není znám jediný, který by nešel nad rámec směrnice," vysvětlovala ve sněmovně Schillerová.

Právě fakt, že návrh jde nad požadavky Bruselu, vadil senátorům, kteří novelu před měsícem zamítli a vrátili ji zpět do sněmovny. Poslanci proto k přehlasování veta potřebovali 101 hlasů. Běžná nadpoloviční většina přítomných poslanců jim nestačila.

Nakonec návrh podpořilo 123 poslanců i z důvodu, že Česko má s přijetím směrnice téměř půlroční zpoždění. Evropská směrnice bojující proti praní špinavých peněz měla být přijata do konce loňského roku. "Tím, že bychom novelu zamítli, bychom dosáhli jen toho, že bychom to za několik měsíců projednávali znovu. Ta změna proti původní směrnici je přitom minimální," řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík (piráti).

Původně byla ve hře i možnost, že by finanční správa mohla prolomit mlčenlivost advokátů. Poslanec Jakub Michálek (piráti) chtěl, aby se k údajům od advokátů a daňových poradců mohl dostat jakýkoliv správce daně. Úředníkovi by stačilo jen podezření, že se dotyčný dopustit daňového podvodu za alespoň půl milionu korun.

Nyní může mlčenlivost advokátů prolomit pouze Finanční analytický úřad (FAÚ) − specializovaná jednotka spadající pod ministerstvo financí. A to jen v případě podezření na praní špinavých peněz.

Schillerová sice pirátský návrh podpořila, po kritice předních českých advokátů a opozice ho ale poslanci z novely vyškrtli.

Postupně se zúžil také okruh údajů, ke kterým se česká finanční správa v případě bank může dostat. Banky tak například nebudou muset berním úředníkům sdělovat IP adresu klienta.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy